Toprak & Çim havalandırma makinesi

Toprak & Çim havalandırma makinesi

Çim Havalandırma Makinesi Ne İşe Yarar

Çim havalandırma makineleri çim alanlarda bakımların yapılabilmesi için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer almaktadır. Genel olarak zorunlu tutulan bu makineler çimlerin zamanla sıkılaşması nedeni ile oluşan olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için var olmaktadır. Çim alanlar zaman içerisinde sulama, yürüme, keçeleşme ve oyun oynama gibi faktörler neticesinde zarar görmektedir. Kök bölgeleri zedelenir ve bu sebeple de çimlerin köklerinin gelişimi durur. Çim yüzeyinde zayıflamalar görülür. Eğer işlemler doğru bir şekilde yerine getirilemezse, uzun ömürlü bir çim sahasına ulaşabilmek de mümkün olmayacaktır.

Çim Havalandırma Makinesi Nasıl Çalışır?

Bu makine sayesinde çim yüzeylerine 10-15 cm ara verilerek 1-2 cm çapında toprak çıkarılması ve havalandırma delikleri açılması sağlanır. Çim havalandırma makinesi nasıl kullanılır bilmeyenlerin bu makine hakkında bilgi edinmeden işlemlere başlamaması gerekmektedir. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Açılan deliklerden çim alanına geçirgenlik artmaktadır. Artık bu noktalara su, hava ve gübre gibi teması gerekli olan maddelerin geçmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Çim bitkisinin kökleri için artık uygun koşullar oluşturulmuş olmaktadır.

Çim Havalandırma Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Genel olarak çimin ihtiyaç duyduğu oranda bu işlemin yapılması gerekmektedir. Genel olarak tüm çim alan üzerine yapılan bu işlem çizgiler halinde yapılabileceği gibi parmak şeklinde açılan alanlar ile de yapılabilmektedir. Kurak geçen zamanlardan sonra çim havalandırma makinesi satın alınarak gerekli işlemler yapılabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz