Topraklarımız için solucan gübresi önemli!

Topraklarımız için solucan gübresi önemli!

Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği (TOSGEB) Başkanı Rasim Aydın, topraklarımızın daha verimli hale getirilmesinde solucan gübresinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

Ulusal Tarım Programı kapsamında, organik tarımın teşvik edilmesinde ve topraklarımızın daha verimli hale getirilmesinde solucan gübresinin son derece önemli olduğunu ifade eden TOSGEB Başkanı Rasim Aydın, Türkiye’de tahmini olarak 3 milyarlık bir solucan ordusunun organik gübre üretmek için çalıştığını belirterek, “bu işçi solucanlar mucizevi bir şekilde topraktaki kimyasalları alarak faydalı enzimler olarak toprağa geri bırakıyor.Ulusal tarım programında ve organik tarıma geçişte; solucanlar en büyük destekçimiz olacak” diye konuştu.

Başkan Aydın, kimyasal gübrenin tarım üretimindeki sonuçlarının endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin yıllık 6 milyon ton kimyasal gübre için hammadde ithalatı var. Kimyasal gübreyi bilinçsizce kullanarak topraklarımızı mahvediyoruz. Bir sürü parayı da ithalat için dışarı ödüyoruz. Solucan gübresi tamamen yerli kaynaktan üretiliyor. İyi bir planlama yapılırsa ve hükümet tarafından destek sağlanırsa bu alandaki girişimciler yıllık bir milyon ton organik gübreyi üretebilir” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz