Buğdayda Süne Zararlısı

Buğdayda Süne Zararlısı

Genellikle erginler toprak renginde,bazıları siyaha yakın renktedir.Vücutları oldukça yassı ve boyları 10-12 mm. civarındadır.Kışı genellikle 1000-2000 m. yükseklikteki dağlardaki kışlak adı verilen geven,kirpi otu ve toprak altı gibi kuytu yerlerde hareketsiz olarak ergin dönemde geçirir. Çiftleşen dişiler yumurtalarını yaprakların alt yüzüne birkaç sıra halinde dizerler, yumurtadan çıkan nimfler ikinci dönemden itibaren dağılmaya başlarlar ve başaklar üzerinde beslenirler.Bu beslenme,süt olum döneminden tam olum dönemine kadar devam eder ve ergin olurlar.Ekim ayında ise tamamen kışlayacakları yerlere giderek buradaki geven,kirpi otu ve toprak altı gibi kuytu yerlerde ergin halde kışı geçirirler. Süne’nin özellikle bölgemizde bulunması tahıllarımızın kalitesinin düşürülmesi ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir.

ÜREME : Süne yılda bir üreme yapar.Yumurtaları 12-14 adet 2-3 sıralı, paketler halindedir.Bir dişi hayatı boyunca (Bir yılda yaşar ve ölürler) 80-120 adet yumurta bırakır.Yumurtadan çıkan nimfler 5 dönem ve 5 gömlek değiştirerek ergin olurlar.Yumurtadan çıkan yavrular her gömleği 5-6 günde bir değiştirerek yaklaşık 30 gün de ergin haline gelirler.

SÜNE’NİN ZARARI : Süne üç ayrı şekilde zarar yapmaktadır.

1. Kurtboğazı Zararı : Ovaya ilk indiğinde (Nisan sonu Mayıs başı gibi) emdiği bitkilerde başak çıkmadan meydana gelen zarardır.

2. Akbaşak Zararı : Kışlamış erginleri henüz başak bayrak yaprağı içindeyken çiçeklenme döneminde veya dane bağlarken bitkilerin sapını emmesi sonucu ile bitkinin dane bağlamayarak sararmasıyla olur.

3. Emgili (Emilmiş) Dane Zararı : Yeni meydana gelen süne erginleri daneleri emmesi sonucu oluşur. Bunun sonucunda buruşuk daneler ve küçük daneler meydana gelir. Daha sonraki dönemlerde beslenme sonucu Buğday kalitesini kaybederek ekmeklik ve makarnalık özelliğini yitirir.

SÜNE İLE MÜCADELE :

A-Kültürel Mücadele :

1- Süne erginlerinin toplanıp imha edilmesi

2- Sünenin önemli düşmanları kuşlar olup, bunlar arasında en önemlileri keklik, bıldırcın vb. kuşlardır. Bunları korumak için tedbirler alınmalıdır.

3- Kalın kabuklu ve nektar veren ağaçlar özellikle(Badem, dut, elma, erik, kayısı, ayva, armut, söğüt, ceviz) yetiştirilmeli

B-Biyolojik Mücadele :
Süne’nin tabiatta pek çok doğal düşmanı bulunmaktadır. Özellikle yumurta parazitleri popülasyonun baskı altında tutulmasına oldukça etkilidir.

C-Kimyasal Mücadele :İlaçlamaya geçmeden önce doğal düşman popülosyonun (çoğalma) özellikle yumurta parazitoidleri çok iyi tetkik edilmelidir.Parazitlenme oranı % 30 veya daha fazla ise ilaçlama yapmaya gerek yoktur.Ancak bu oran daha düşükse ve özellikle 1-3 yaşındaki nimf dönemine karşı ilaçlama yapılır.

a) Kimyasal Mücadeleye Başlama Zamanı :

Süne yumurtasının parazitlenme oranlarının yetersiz düzeyde olduğu alanlarda 2. dönem Süne nimfleri görüldüğü zaman mücadeleye başlanmalıdır.Ancak parazitlenme düzeylerinin kritik olduğu hububat ekim alanlarında ise; m2’ de 7 ve daha fazla nimf yoğunluğu bulunduğunda uygun yer aletleri ile ilaçlama yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz