Tarla Faresi ve Mücadelesi

Tarla Faresi ve Mücadelesi

Tarla fareleri 4-6 giriş deliği bulunan 10-70 cmderinlikteki toprak altı galerilerinde yaşarlar. Genellikle geceleri faaliyettedirler. Dişileri her ay doğurma gücüne sahiptirler. Ancak yılda 4-6 doğum yaparlar ve her doğumda en çok 9 ortalama 5 – 6 yavru verirler. Gebelik süreleri üç haftadır. Doğan yavrulardan ortalama %40 kadarı çeşitli nedenlerle ölür. Sütten kesilen yavrular kendileri beslemeye başlarlar ve bu andan itibaren zararlı olurlar ki bu da doğumdan 15-20 gün sonradır.2-3 ay içinde ergin olurlar.

Ortalama ömürleri 3-4 yıldır. Kültür bitkileri ile çayır ve mera bitkilerinin yeşil aksam, tohum ve meyvelerini ayrıca meyvelik ve ormanlarda fidanların gövdelerini (özellikle kök boğazı) yemek, kemirmek, kesmek ve kirletmek suretiyle zarar yaparlar. Beslendikleri alanlardaki besin tükendiğinde başka alanlara geçerek zararlarına devam ederler. Sıcak aylarda yeşil, serin aylarda kuru yemi fazla yerler. Ergin tarla faresi günde ortalama 25gr. yeşil, 15 gr. kuru yem yer. Deniz seviyesinden 2500 metre yüksekliğe kadar bitki olan hemen her yere yayılmışlardır. Genelde tüm tarla, bahçe ve çayır mera bitkileri özellikle buğday, arpa, yulaf, mısır, yonca ile sebze ve meyveler özellikle genç orman ağaçları başlıca zarar verdikleri yerlerdir.

Doğal düşmanları kedi, köpek, gelincik, sansar, baykuş, leylek, kerkenez, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılanlardır. Doğal dengenin bozulmadığı ortamlarda tarla farelerini büyük ölçüde baskı altında tutarlar. Mücadelesinde kültürel önlemlerin başında derin toprak işlemesi, münavebe, tarla temizliği, sistemleri su ile doldurma, kapan kullanma gibi önlemler gelmektedir. Doğal düşmanları olarak yukarıda saydığımız parazit ve predatörler tarla fareleri ile biyolojik mücadelede etkili olmaktadır. Ancak bunların yapay yollardan üretilip kullanılma olanağı olmadığından korunmaları suretiyle tarla farelerine karşı biyolojik mücadele başarılı olabilir.

Tarla faresi ile kimyasal mücadele iklim uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir. Ancak en uygun zaman kıştan çıktıkları ve zayıf oldukları ilkbahar ile kışa girişte sonbahar aylarıdır.Bulaşık alanlarda 25 m²’de 5 işlek delik sayıldığında mücadeleye başlanmalı, bu sayı bitki çeşidine ve uğranılan ürün kaybının fazla oluşuna göre değişebilir. İlaçlı yem çocuklardan, hayvanlardan uzak kilit altında tutulmalıdır. İlaçlar tahta kaşık vs ile atılmalı, el değdirilmemelidir. Her deliğin içine 5 adet olacak şekildi zehirli yem bırakılmalıdır.

Zehirlenmiş fareleri yiyen hayvanların ölmesi kaçınılmaz olduğundan ilaçlanan alan kontrol edilmeli ölü fareler toplanıp yok edilmeli veya derin çukura gömülmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz