Tohumun Kısımları ve Görevleri Nelerdir

Tohumun Kısımları ve Görevleri Nelerdir

Tohumun kısımları başlıca üç kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;

Testa (Tohum Kabuğu)
Endosperm (Besi Doku)
Embriyo (Cücük) dür.

1- Testa (Tohum Kabuğu) : Tohumun çimlenmesi için gerekli olan en önemli organlardan bir tanesidir. Testa’nın yüzeyi etli, sert veya kabuksu olabilir. Testa’nın özellikleri farklı türde bitki tohumlarında farklılıklar gösterebilir. Testanın görevi, tohumun iç kısmını (embriyoyu) çeşitli etkilerden korumaktır. Testanın iç yapısı oldukça karmaşık bir yapıda olup bitkilere göre farklılık göstermektedir. Sert kabuklu tohumlarda testa iyi gelişmiş bir kutikulaya sahiptir. Tohum kabuğuna göre sebze tohumları 3 grup altında incelenmektedir.

1. Grup: İki integümentten (iç ve dış) oluşan, mekanik olarak kuvvetli olanlar. Bu grupta; kuşkonmaz ve bamya tohumları bulunmaktadır. Özellikle bamya tohumlarının ekimden önce 12-24 saat arasına ıslatılması gerekmektedir.

2. Grup: İki integümentten (iç ve dış) oluşan ve mekanik olarak fazla kuvvetli olmayıp zayıf olanlar. Bu grupta; lahana grubu sebze türleri ve pancar bulunmaktadır.

3. Grup : Bir integümentten (iç ve dış) meydana gelenler. Bu grupta; domates, biber, patlıcan ve baklagil tohumları bulunmaktadır.

2- Endosperm (Besi Doku) : Hücrelerinde depo madde olarak nişasta, yağ ve protein taşıyan dokudur. Tohumun çimlenmesinin ilk evrelerinde bitki taslağını besler. Gelişen embriyonun besin gereksinimini karşılayan ve embriyonun etrafını saran yapıdır. Tipik olarak durum buğdaylarında endospermin yapısı sert, yumuşak taneli buğdaylarda yumuşak ya da unsudur. Generatif çekirdek ile embriyo kesesi sekonder çekirdeğinin birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Besin maddesi depo etme özelliğinde olan çok hücreli bir dokudur.

3- Embriyo (Cücük) : Embriyo tohumun çimlenmesinden sonra asıl bitkiyi oluşturan kısımdır. Embriyonun büyük bir kısmı meristem dokudan oluşur. Embriyoda kotiledondan başka, gövdeyi verecek olan plumula, kökü verecek olan radikula, kotiledonun alt kısmında bulunan hipokotil, kotiledon ve plumula arasında yer alan epikotilde bulunur. Hayat evrelerinin başlangıcında embriyo bir parazit gibi gelişir. Besin maddelerini embriyo kesesindeki maddelerden ya da tohum taslağından embriyo kesesine gelen maddelerden alır. Tohumun çimlenmesiyle bitkinin embriyonik ve parazitlik hayatı sona erer ve embriyo genç bir fide haline dönüşür. Generatif çekirdeklerden bir tanesi ile yumurta hücresinin birleşmesiyle oluşan döllenme sonucunda meydana gelir. Uygun koşullar altında yeni bir bitki meydana getirerek bitkinin soyunun sürekliğini sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz