Çiftçiler gününde ‘şükür duası’

Çiftçiler gününde ‘şükür duası’

Çiftçiler gününde ‘şükür duası’

Son yılların en yağışlı dönemlerinden birinin yaşanması, yağışların beklenenin üzerinde devam etmesiyle birlikte çiftçiler, köylerde şükür dualarına çıkarken Bünyan Ziraat Odası Başkanlığı da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü şükür duası ile taçlandırdı.

Çiftçiler gününde 'şükür duası'

Bünyan Kaymakamı M. Lütfü Kotan, Belediye Başkanı Şinasi Gülcüoğlu, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, İlçe Protokolü, Kayseri damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı, Kayseri Ziraat Odaları koordinasyonu Başkanı Abdulkadir Güneş, Bünyan, Sarıoğlan, Felahiye, Yeşilhisar Ziraat Oda Başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Bünyan Merkez ve çevre köylerden gelen çiftçilerin yanı sıra Bünyan halkı da çoluk çocuğuyla birlikte şükür duasına iştirak ettiler.

FERFENE’Yİ HATIRLATTILAR

Bünyan Ziraat Odası,14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ve şükür duası vesilesi ile unutulmaya yüz tutan bir geleneği daha hayata geçirmeye vesile oldu. Eskiden herkesin evinden getirdiği bulguru, yağı, salçası, çiftçilerin katkılarıyla alınan büyükbaş hayvanın kurban edilmesiyle oluşan ve ismine “Ferfene” denilen gelenek Dünya çiftçiler gününde yaşatıldı.

Çiftçiler günü ve şükür duası organizasyonunda konuşan Bünyan Kaymakamı M. Lütfü Kotan; “üzerimizden rahmetini eksik etmeyen Rabbimize şükrediyoruz. Bu sene çiftçimizin yüzü gülüyor rahmet eksik olmuyor, yağmur yağmayan yıllarda da tarım ve hayvancılıkta modern teknikleri modern usulleri uygulamak suretiyle maliyetleri azaltıp gelirimizi gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkartma gayretinde olmalıyız” dedi.

Belediye Başkanı Şinasi Gülcüoğlu; “Çiftçilerimizi yürekten destekliyoruz. Çiftçilerimizin sulu tarım ve tarımda mekanizasyon çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Bu sene yağışlardan dolayı bol ve bereketli bir yıl diliyorum” diye konuştu.

ÇİFTÇİLER ADINA FARKINDALIK OLUŞTURMALIYIZ

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise şunları kaydetti: “14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününe Bünyan Ziraat odası organizasyonundaki Şükür duası organizasyonuna çiftçilerin ve İlçe halkının gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Dünya çiftçiler gününün kutlanması çiftçilerimiz açısından farkındalık oluşturmak adına önem arz etmektedir. Zor şartlarda çalışan, alın terini toprağa katan, dişi tırnağı ile kazancını helalinden sağlayan ve kıt kanaat geçinen çiftçilerimizin kendi konumlarını iyi anlamaları gerekiyor.
Türkiye’de 3.5 milyon civarında ve aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyon insan geçimini çiftçilikten sağlamaktadır. Bu önemli nüfusun Milli gelirden aldığı pay bellidir. Çiftçilerle ilgili konuların gündemde olması, konuşulması ve tartışılması iyi sonuçlarını ortaya çıkaracaktır. Bunun sonucunda çiftçilerimizde milli gelirden hak ettikleri payı alacaklarına inanıyorum”

Başkan Akay, konuşmasında Kayseri Şeker tarafından başlatılan lisanslı depoculuk faaliyetlerinin bir bölümünün de Bünyan’a yapılacağı müjdesini verdi. Bu müjde, Bünyan halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

6 BÜYÜK KAZAN KURULDU

Bünyan Ziraat Odası başkanı Lütfü Özsolak; “Bünyan halkımızın, çiftçilerimizin katkılarıyla yapılan etli pilav, İlçemiz aşçıları tarafından ziraat odası bahçesine kurulan altı büyük kazanda pişirilerek altı yüz kişiye ikram edilmiştir. Katkısı olan, teşrif ederek bizleri onurlandıran, değerli yöneticilerimize ve tüm misafirlerimize çiftçilerimiz adına teşekkür ediyoruz” dedi. Bünyan Müftü yardımcısı Ahmet Leblebici tarafından yapılan şükür duası sonrasında programa iştirak edenlere Bünyan Ziraat Odası tarafından etli şükür pilavı ve Kayseri Şeker tarafından da lokma tatlısı ikramı yapıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz