ÇMVA’ya kaydolan çiftlikler desteklenecek

ÇMVA’ya kaydolan çiftlikler desteklenecek

ÇMVA’ya kaydolan çiftlikler desteklenecek

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine gönüllü olarak dahil olan tarımsal işletmelere 375 lira katılım desteği verilecek.

ÇMVA'ya kaydolan çiftlikler desteklenecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, ‘Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dahil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’ bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, gönüllülük esasına dayalı olarak sisteme katılan işletmelere 2015 yılı için 375 lira katılım desteği ödemesi yapılacak.

Destek, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) veya Bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olup, ÇMVA sistemine dahil olan, bir muhasebe yılı süresince tarımsal faaliyetlerine ilişkin muhasebe verilerini belirlenen zamanlarda veri toplayıcılarla paylaşan ve verileri yapılan kontroller sonunda doğrulanan tarımsal işletmelere verilecek.

Sistemin kurulduğu iller şu şekilde sıralandı; İstanbul, Samsun, Malatya, Adana, Konya, Bursa, Erzurum, Şanlıurfa, Nevşehir, Tekirdağ, Giresun, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Hatay, Manisa, Muğla, Mersin, Osmaniye, Kırklareli, Edirne, Kütahya, Sivas, Uşak, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Düzce, Zonguldak, Bolu, Afyonkarahisar, Isparta, Karaman, Niğde, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Kırıkkale, Tokat, Amasya Çankırı, Sinop, Kastamonu, Bartın ve Karabük.

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) Nedir?

Çiftlik muhasebe Veri Ağı (ÇMVA), tarımsal işletmelerin detaylı finansal ve mali bilgilerini toplayan ve Avrupa Birliğinde uygulanmakta olan bir sistemdir. Avrupa Birliğinin Ortak Tarımsal Politikasının değerlendirilmesinde kullanılan verileri içeren bir ağdır.

ÇİFTÇİ KENDİNİ GÖREBİLİYOR

ÇMVA, çiftçilerin karşılaştırma yapabilmesi ve karlılıklarını arttırabilmeleri için önemli bilgiler sağlayor. Toplanan verilere göre, çiftçi kendi işletmesinin ekonomik sonuçları ile ilgili genel bir değerlendirme alabiliyor. Ülkesinde ve bölgede kendi işletmesine benzeyen diğer işletmelerle kendi işletmesini kıyaslama imkanı buluyor. Detaylı geri bildirim ve karşılaştırma raporu çiftçinin güçlü ve zayıf yönlerini görmesine yardımcı oluyor. Çiftçi işletmesinin karlılığını arttırmak için uygulamalarını değerlendirebilir ve gübre kullanımı, böcek ilacı uygulaması, işletmede yetiştirilen ürünler gibi konularda değişiklikler yapabilme imkanına sahip oluyor.

ÇMVA verileri derlenerek oluşturulan işletme raporu, işletme ekonomisini daha iyi anlamak için önemli bir araçtır. ÇMVA sistemine katılarak muhasebe konusunda bilgi edinmek, çiftçi hangi faaliyetlerin karlı olup olmadığı ve maliyetlerin nasıl indirileceği konularında öngörü sahibi olmalarını sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz