Don zararı başvuruları 8 Temmuz’da doluyor!

Don zararı başvuruları 8 Temmuz’da doluyor!

Don zararı başvuruları 8 Temmuz’da doluyor!

Karaman’da Nisan ayında meydana gelen don nedeniyle elma ve diğer sert çekirdekli meyve bahçeleri zarar gören çiftçiler, Başbakanlık Sosyal Kültürel ve Ekonomik İşler Başkanlığı tarafından ayrılan 10 milyon TL ödenekten yararlanmak için 8 Temmuz’a kadar başvuru yapması gerekiyor.

Don zararı başvuruları 8 Temmuz'da doluyor!

Elma, ceviz, badem, kiraz, nar, erik, kaysı, şeftali, vişne ve zeytin ürünleri yüzde 30 ve üzerinde zarar gören üreticiler, ödemeden yararlanabilecek.

Çalışmalar kapsamında İl Müdürü Ahmet Haşim Keskin ve Şube Müdürleri zarar gören bazı bahçelerde incelemelerde bulundu. İl Müdürü Keskin don zararı ödemesi çalışmaları kapsamında Karaman Valiliğince bir yönerge hazırlandığını belirterek, yönerge kapsamında elma, ceviz, badem, kiraz, nar, erik, kaysı, şeftali, vişne ve zeytin ürünleri yüzde 30 ve üzerinde zarar gören üreticilere ödeme yapılacağını ifade etti.

Müracaatların İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce alınacağına ve 08 Temmuz 2015 tarihinde sona ereceğine dikkat çeken Keskin, İl Müdürlüğü teknik ekiplerince müracaatta bulunan üreticilerin meyve bahçelerinde yerinde inceleme ve tespitlerin yapılacağını, tespit çalışmalarının Temmuz ayının sonuna kadar tamamlanarak Ağustos ayının ilk haftasında köylerde İcmallerin alınarak askıya çıkılacağını bildirdi.

Müracaat eden çiftçilerin söz konusu tarihlerde askı icmallerindeki bilgilerini kontrol etmeleri büyük önem arz ediyor. Askı süresi sonunda kesinleşen İl ve İlçe İcmalleri, üreticilere ödemelerin yapılması için Karaman Valiliğine gönderilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz