Eğil’de Ceviz Fidanları Dikildi

Eğil’de Ceviz Fidanları Dikildi

Eğil’de Ceviz Fidanları Dikildi

Diyarbakır’ın Eğil İlçesine bağlı Taşdam köyünde ceviz fidanı dikimi yapıldı.

Eğil’de Ceviz Fidanları Dikildi

Ceviz Fidanı dikimi etkinliğinde bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, gerçekleştirdikleri bu projenin bedelinin 401 bin lira olduğunu belirterek Diyarbakır’a yeni bin 55 dekar kapama ceviz bahçesi kurulduğunu söyledi. Amaçlarının çiftçilerin refahını arttırmak olduğunu söyleyen Atalar, bu projenin Diyarbakır’a hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Diyarbakır Tarım İl Müdürü Atalar’dan sonra konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise şunları söyledi: “Değerli katılımcılar Diyarbakır’da tarımın daha iyi bir noktaya gelmesi adına güzel, önemli çalışmalar var. Diyarbakır önemli bir tarım şehri ve bu potansiyelinin daha iyi bir noktaya çıkarılması adına devletin birçok kurumu çalışma gerçekleştiriliyor. Özellikle sulu tarıma geçerek daha fazla ürün elde etme adına DSİ Bölge Müdürlüğümüzün yürüttüğü çok önemli sulama projeleri var. Bunlardan bir kısmı tamamlandı, diğer kısmı da önümüzdeki süreçte tamamlanacak.

308 BİN EK İSTİHDAM YARATILACAK

Bu projelerden en önemli olanı da Silvan Projemizdir. Devletin bütün kararlılığıyla bu proje devam ediyor. Bölgemizde bu proje tamamlandığında 308.000 ek istihdam yaratacak. Böylece tarımsal anlamda önemli bir gelir getirisini de bugünlere taşımış olacak. Bu anlamda Silvan Projesini önemsiyoruz. Diyarbakır’ın tarımsal gelirinin artması adına, Silvan Projesinin tamamlanması için bütün kurum ve kuruluşlarımız büyük bir gayret içinde çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle son 10 yıl içerisinde Türkiye’de tarım alanında çok önemli gelişim ve dönüşüm gerçekleşti. Belirli ürünlerin desteklenerek ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlanması gerçekleştirildi. Bu anlamda Diyarbakır, tarım ekonomisinde gelişen şehirlerimizden biri olması adına, önemli bir yer tutuyor. Tarla üretiminin ötesinde meyveciliğe de Tarım İl Müdürlüğümüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yürüttüğü önemli çalışmaların yanında, GAP İdaresi Başkanlığının da Valiliğimiz ile imzalamış olduğu protokol ile ilimizdeki badem ve ceviz yetiştiriciliği konusunda bir çalışma başlattık.

12 İLÇEDE CEVİZ FİDANI DİKİMİ YAPILACAK

Bugün de bu çalışmanın çiftçilerle paylaşılması adına bir aradayız. Çiftçilerimize fidan dağıtımı gerçekleştiriyoruz ve bunların yetiştirilmesi ve üretilmesi adına örnek bir çalışmayı bugün bu köyümüzde gerçekleştiriyoruz.12 İlçemizde bu projenin çalışması devam edecek. Amacımız bölgedeki tarımsal üretimin daha iyi bir noktaya taşınması ve üreticimizin daha fazla bir gelire sahip olmasıdır. Burada emeği geçen GAP İdaresi Başkanımıza ve buradaki işleri takip ederek buraya kadar taşınmasına katkısı olan başta Tarım İl Müdürümüz olmak üzere tarım çalışanlarımıza, iş birliği yapan köy muhtarlarımıza, çiftçilerimize, üreticilerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını ve bol kazanç getirmesini diliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Vali Aksoy tarafından çiftçilere ceviz fidanı dağıtılıp, toplu fotoğraf çekilmesiyle program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz