Tarımda en mağdur grup kadın işçiler

Tarımda en mağdur grup kadın işçiler

Tarımda en mağdur grup kadın işçiler

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu, hazırladığı raporu TBMM Başkanı Çiçek’e sundu. Kadın işçilerin göç yollarında taciz, tecavüz ve şiddete maruz kaldığının belirtildiği raporda soruna yönelik çözüm önerileri de yer alıyor.

Tarımda en mağdur grup kadın işçiler

TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun sonuç raporunda, kadın işçilerle ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Mevsimlik tarım işçileri arasında en mağdur kesimin kadınlar olduğu vurgulanan raporda, “Tarım işçisi kadınların tarlada ve göç yollarında taciz ve tecavüzün yanı sıra şiddetin değişik biçimlerine maruz kaldığı bilinmektedir. Mevsimlik kadın tarım işçilerine, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık eğitimleri verilmelidir” denildi.

Milliyet gazetesinde Bahar Atakan’ın haberine göre Komisyon çalışmasını tamamlayarak raporunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu. Raporu değerlendiren Çiçek, “Meclis araştırma raporlarının uygulamaya geçirilmesi lazım ve uygulamasının denetlenmesi gerekiyor. Değilse, güzel çalışma raflarda duruyor” dedi.

1 MİLYON GEZİCİ İŞÇİ

TÜİK verilerine göre, tarımda 5 milyon 400 bin kişi istihdam ediliyor. Bunun yaklaşık yarısını mevsimlik işçiler, 485 binini ise gezici tarım işçileri oluşturuyor. Gazete haberine göre aleleriyle birlikte 1 milyon nüfusu aşan gezici tarım işçileri, çalışmak amacıyla değişik illere göç etmek zorunda kalıyor. Raporda, mevsimlik tarım işçisi kadınların sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri şöyle sıralandı:

Sosyal güvenceleri yok

– Tarımda mevsimlik çalışan kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine ve B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık ve diğer beslenme bozuklukları sıklıkla görülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz