Ziraat Bankası’ndan çiftçiye 6 ayda 30 milyar liralık destek

Ziraat Bankası’ndan çiftçiye 6 ayda 30 milyar liralık destek

Ziraat Bankası’ndan çiftçiye 6 ayda 30 milyar liralık destek

Ziraat Bankası’nın çiftçiye 2015’in ilk yarısında verdiği tarım kredisi portföy büyüklüğü 30 milyar lirayı aştı.

Ziraat Bankası'ndan çiftçiye 6 ayda 30 milyar liralık destek

Güneş gazetesinin haberine göre, tarımın gelecekte enerji kadar önemli bir iş kolu olacağı öngörüsüyle tarım sektöründe faaliyet gösteren müşterilerine destek olmaya devam eden Ziraat Bankası’nın 2015 yılının ilk yarısında sektöre yönelik kredi portföy büyüklüğü 30 milyar TL’yi aştı. Bitkisel üretimde 191, hayvansal üretimde 43, su ürünlerinde 33 olmak üzere toplam 267 farklı konuda kredilendirme yapıldı.

YÜZDE 100 FAİZ İNDİRİMİ

Her üretim konusuna, kendisine özel koşullarla finansman imkânı sunduklarını belirten Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Bölüm Başkanı Burak Kantoğlu, “Tarımsal üretim faaliyetlerinin tamamını kapsayan faiz indirimli kredi ürünleri ile müşterilerine, üretim konuları bazında belirlenen limitler dahilinde yüzde 100 ila yüzde 25 oranında faiz indirimi yapmak suretiyle yüzde 0 ila yüzde 8,25 arasında değişen faiz oranlarıyla kendi kaynaklarımızı kullanarak finansman olanağı sağlıyoruz” dedi.

5 FARKLI VADE VE FAİZ ORANI

Ziraat, sektöre özel tasarladığı Başakkart’ta bitkisel üretim, seracılık, süt hayvancılığı gibi 5 farklı üretim konusunda, 5 farklı vade ve faiz oranı ile tahsis ettiğimiz tarım kredilerini tek bir kartla ilişkilendirebiliyor. “Müşterileri Başakkart’a yüklenen kredi limitlerini 7 gün 24 saat ATM’lerimizden nakit çekebiliyor” diyen Kantoğlu, “Veya Başakkart üye işyerlerinden mazot, gübre, tohum, zirai ilaç, vb. tarımsal girdileri satın almak için kullanabiliyor.

5 YIL YAPILANDIRMA

Tarımsal üretim faaliyetlerine devam eden, ancak tabii afet, maliyet artışı-gelir azalışı gibi etkenler nedeniyle nakit akışı bozulan ve kredi geri ödemesini vadesinde yapamayan veya ödeme güçlüğü yaşaması muhtemel müşterilerine likidite gücü kazandırmak için yaptıklarından bahseden Kantoğlu, “Mevcut borçlarını 5 yıla kadar yapılandırarak, uzun ve esnek vadeler ile rahatlıkla geri ödeme ve tarımsal üretim faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak için ilave işletme kredisi kullanma olanağı sağlıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz