Hayvancılık için silajlık mısır ekelim

Hayvancılık için silajlık mısır ekelim

Hayvancılık için silajlık mısır ekelim

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Çakır, Silajlık Mısır Üretimini Artırma Projelerini inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çakır, “

Hayvancılık için silajlık mısır ekelim

İncelemeler esnasında açıklamalarda bulunan Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Çakır, “Silajlık mısır, hayvancılık yapan işletmelerimizin çiftçilerimizin mutlaka hayvan beslemede kullanması gereken kaba hayvan yemidir. Besin maddelerindeki değer kaybını en aza indiren ve su içeriği yüksek kaba yem özelliğindedir. Hayvancılığın geliştiği bölgelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. İlimizde ise gerek alışkanlıklar gerekse bilgi eksikliği yüzünden silaja gereken önem verilmemiştir” dedi.

HAYVANCILIK İÇİN SİLAJ MISIR EKELİM

Çakır, konuşmasını, şöyle sürdürdü: “Hayvancılığımızın daha ileri noktalara taşınması açısından Kızılırmak ilçemiz ve havzasında mutlaka silajlık Mısır ekimini yaygınlaştırmamız gerekir. Silajlık mısır ekimi yapanlara ayrıca Bakanlığımızca dekara 125 TL (dönüm) destek de verilmektedir. İlimizde Kızılırmak havzasında ve bazı bölgelerimizde ikinci ürün olarak da arpadan sonra ekimi mümkündür ve 125 TL destek almaktadır. Tüm çiftçilerimizi özellikle hayvancılık yapan çiftçilerimizi önümüzdeki yıllarda tarla tarımına silajlık mısır ekimini de almalarını tavsiye ediyoruz.”

TARIMDAN HABER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz