Keban’da badem ve ceviz çalıştayı yapıldı

Keban’da badem ve ceviz çalıştayı yapıldı

Keban’da badem ve ceviz çalıştayı yapıldı

Elazığ’ın Keban ilçesinde, Keban Kaymakamlığı ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen ‘Badem ve Ceviz’ çalıştayı, 21-23 Aralık tarihleri arasında Keban Öğretmenevi’nde yapıldı.

Keban'da badem ve ceviz çalıştayı yapıldı

Çalıştaya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, İlçe Kaymakamı Hayrettin BASKIN, İlçe Belediye Başkanı Fethiye ATLI, Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Sena YILDIRIM, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsünden Ziraat Yüksek Mühendisi Ajlan YILMAZ, Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Şinasi ORHAN, Gıda Tarım Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü Personeli, Keban, Ağın Badem ve Ceviz üreticileri katıldı.

BADEM VE CEVİZDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, yaptığı açıklamada, Elazığ’da 8 bin dekar bademin ekili olduğunu yılda 2 bin 550 kg, 6 bin dekar ceviz üretim alanına sahip olduklarını ve yılda 2 bin ton rekolte elde edildiğini, özellikle bademde son yıllarda modern bahçelerin oluşturulmasıyla birlikte Türkiye’de badem yetiştiriciliği alanında söz sahibi olacaklarını belirterek, “Bizler il müdürlüğü olarak bunun geliştirilmesi ve artırılması için ekip arkadaşlarımızla birlikte gerekli çalışmaları yapacağız. İnşallah Türkiye’de Badem ve Ceviz Yetiştiriciliğinde söz sahibi olacağız ve bunun için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın, dünya nüfusunun artmasından dolayı besin dağılımdan adaletsizlikler olduğunu ve temel gayelerinin Keban İlçesinde tarım çeşitliliğini arttırmak olduğunu söyledi.

Keban Belediye Başkanı Fethiye ATLI, düzenlenen çalıştayın Keban’a hayırlı olmasını temenni etti.

Devamında İlçe Müdürü Ziyaddin SEÇKİN, Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Sena YILDIRIM, İlçe Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Selçuk BAYSAL Badem ve Ceviz ile ilgili bilgiler verdiler.

22-23 Aralık 2016 tarihlerinde Ağın ve Keban İlçelerinde Badem ve Cevizde budama, yetiştirme teknikleri ve uygulamalı eğitim verildi. Çalıştaya katılan çiftçilere katılım belgeleri, konuşmacılara ise plaketler verilerek çalıştay sonlandırıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz