Tarım politikaları nasıl yapılandırılacak?

Tarım politikaları nasıl yapılandırılacak?

Tarım politikaları nasıl yapılandırılacak?

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, tarım politikalarının belirlenmesi için Bakanlığın üzerinde çalıştığı çalışmalar hakkında ipuçları verdi.

Tarım politikaları nasıl yapılandırılacak?

Aksu, Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Zirvesi’ndeki konuşmasında, yeni sistemde havza sistemli bir yönetim anlayışının uygulanacağını belirterek, ”Havza sistemi derken Devlet Su İşleri’nin, hayvancılığın, tarımın birleştirilmesiyle bölgelere ayırıp, 15 ayrı bölgeye bölerek, buralarda havza başkanlıkları sistemiyle yöneticilik sistemi düşünüyoruz. Yani buradaki en iyi suyu en iyi miktarda nasıl kullanırız gibi konularda planlama yaparak teşvik sistemlerini ona göre belirleyeceğiz” dedi.

Tarım ve hayvancılıkta verilerin sağlıklı olmadığını, bundan dolayı verilen desteklerden nasıl bir geri dönüş alındığının bilinmediğinin altını çizen Aksu, “Geçen yıl 14,5 katrilyon para dağıtmışız. Dağıtmışız diyorum çünkü bunun tam olarak nereye, hangi şartlarda verildiği belli değil. Ülkemizdeki hayvan sayıları da çok net belli değil. Belli bir rakamımız var ama net bir veri yok. Verilerin netleşmesi, bölgelerin netleşmesi, üretimin ve verimliliğin netleşmesi noktasında çok ciddi bir çalışma yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

14 BİN KOOPERATİFLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Türkiye’de 14 bin kooperatif bulunduğunu anımsatan Aksu, şunları kaydetti: “Bunlarla ilgili çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bunların belli bir noktada birleştirilmesi daha etkin ve yetkili olacaktır. Çiftçilerimiz neyi nereden daha verimli alacağını bilmiyor. Hangi tohumu, hangi gübreyi, hangi miktarda yapacağını bilmiyor. Gerçekten noksanlıklar var. Kendini yetiştirmiş üreticilerimiz de var ama noksanlıkların tamamlanması açısından bir bilgi eksikliği, bilgi kirliliği var. Bakanlıklarımızda da çok bilgili, çok dinamik arkadaşlarımız var. Havza bazlı bölgelerde biz yönlendirme yapacağız.

VERİMLİ ÜRÜNE GÖRE TEŞVİKİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ

Yani o havzada en verimli ürünü tespit ettikten sonra oranın teşvikini biz belirleyeceğiz, ve teşviklerden sonra dönüşüme kadar bu ürünü takip edeceğiz. Atılan buğday miktarı, ekilen bölgedeki verim, bu ürünün en iyi nerede kullanılabileceği gibi şeyleri takip diyor olacağız. Üretimden tüketime kadar doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması amacıyla gıda ve yem güvenliğini sağlamak, kırsal ekonomiyi geliştirmek, kırsal alanların tarımsal, sosyal ve fiziki alt yapısını iyileştirmek, tarımsal üretimde kalite ve verimliliği artırmaya yönelik araştırma geliştirme çalışmalarına devam etmek ve artırmak için çalışmalarımız var.”

Ziraatbitkileri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz