Hazine arazilerine 90 bin kişi başvurdu

Hazine arazilerine 90 bin kişi başvurdu

Hazine arazilerine 90 bin kişi başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışı için yaklaşık 90 bin vatandaş başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Hazine arazilerine 90 bin kişi başvurdu

Kurum, Hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışına ilişkin düzenleme ile şehirlerin hava kalitesinin artırılması konusundaki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare Hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Kurum, bu düzenlemenin yaklaşık 218 bin vatandaşı ilgilendirdiğini belirtti. Kurum, 10 yıl kiralama sözleşmesinin yapılabildiğini ifade ederek, “10 yılın sonrasında sözleşmesini uzatabiliyor. ‘Ben bu araziyi satın almak istiyorum’ diyorsa da araziyi ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden satın alabiliyor” diye konuştu.

90 BİN VATANDAŞ BAŞVURDU

Vatandaşların, bu arazileri aldığı ve kiralama sözleşmesi yaptığı zaman Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği tüm desteklerden faydalanabildiğine işaret eden Kurum, “218 bin vatandaşımızı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru süreci de devam ediyor. 19 Kasım’da sonlanacak” dedi.

UZATMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Tarımı, çiftçiliği ilgilendiren bu önemli düzenlemeye ciddi bir talep bulunduğunu vurgulayan Kurum, kanuni düzenlemeyle belirlenen başvuru tarihinin uzatılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz