Yüksek Teknoloji Arı Kovanları Üzerindeki Buzz

Yüksek Teknoloji Arı Kovanları Üzerindeki Buzz

Tozlayıcılar yediğimiz yiyeceklerin üçte birini sorumlu olsa da, hayatta kalma tehlikesi vardır.

En son veriler, bal arısı kolonilerinin yüzde 30’unun geçtiğimiz kış boyunca öldüğünü gösteriyor. Araştırmacılar, arıcıların kovanlarını nasıl yönettiklerini değiştirebilecek yeni teknolojiler geliştirdiler. İşte kuşatılmış arılara yardım etmeyi amaçlayan dört yeni teknoloji ürünü.

Çayır mikrofonları

Araştırmacılar, arıların uğultusunu kaydetmek için alpin çayırlarına küçük mikrofonlar yerleştirdiler. 2017 çalışmasına göre, akustik bilim insanlarının çayırlardaki arı sayılarını ve türlerini ölçmelerine izin verdi. Araştırmacılar, çiftçilerin, meyveler, sebzeler ve sert kabuklu meyvelerin tozlaşmasını izlemek için kendi alanlarında mikrofon yerleştirebilmelerini ve yeterli arı aktivitesinin yokluğunda ek kovan kiralayabileceğini umuyorlar.

BuzzBox

Arıcılar, 199 dolar karşılığında, ses kayıtlarını izleyen, eksik kraliçeler, sürü ve parazitler gibi sorunlara işaret eden sensörleri bağlayabilirler. Bir şey ters giderse BuzzBox kovanı sağlık monitörü akıllı telefon uygulaması aracılığıyla uyarılar gönderir. BuzzBox’ın başlangıcı olan OSBeehives’ın kurucularından Aaron Makaruk, “Önlemeden sonra bir sonraki en iyi şey erken teşhis” diyor.

Termosolar kovan

Kimyasal tedaviler, arı kolonilerini yok eden Varroa akarlarına karşı ilk savunmadır. Çek arıcı Roman Linhart, kovanın iç kısmını, Varroa akarları değil, arılarla tolere edilebilecek sıcaklıklara kadar ısıtan bir çatı güneş paneli ile bir kovan tasarladı. 2016’da bir kitle fonlaması kampanyası , proje için 70.000 dolardan fazla para topladı; Patentli kovanlar en az 650 $ taahhüt eden destekçilere gönderildi. THERMOSOLAR Kovanı henüz kamuya kullanılamaz.

Robot arılar

Bal arısı popülasyonları düşerse, drone polinatörler gevşekliği kaldırabilir. Robot arılara yönelik tasarımlar çeşitlilik gösteriyor: Japon bilim adamları, polen taneleri toplamak için jel kaplı at kılı kılları ile bir drone taktı, Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen R oboBee kanat çırpıyordu. Çalışma prototipleri Minnesota Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü Shashi Shekhar’a göre iyi bir “plan B” dir . Shekhar, “Beklenmedik sürprizler varsa veya arıların korunması için başka önlemler etkili değilse ve gelecekte arıların gerçek bir sıkıntısı varsa, yapay tozlayıcılara ihtiyacımız var” diyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz