Atlar Herpes Salgınları At Yarışı için Kötü Haber

Atlar Herpes Salgınları At Yarışı için Kötü Haber

Virüs New Mexico, Texas ve Arizona’daki atları ve hatta Kraliçe Elizabeth’in İngiltere’deki seçilmiş üreme merkezini etkiledi.
Atlar Herpes 1, kaçırılmış fetüslere, solunum problemlerine ve nörolojik sorunlara yol açabilir. Aşırı durumlarda felç ve ölüme bile yol açabilir. Virüs enfekte atlardan enfekte olmayanlara burun burundan temasla veya kovalar, giysiler ve battaniyeler yoluyla dolaylı temas yoluyla geçirilebilir. Virüs ayrıca havadaki kısa mesafelere de gidebilir. Enfeksiyondan sonra atlar gizli taşıyıcılar haline gelebilir .

Geçtiğimiz ay boyunca New Mexico ve Texas’taki virüsü pozitif olarak test eden 70’den fazla at , Sunland Park Racetrack ve Casino’da New Mexico Sunland Park’ta karantinaya alındı; yakındaki bir eğitim tesisi; Frontera Eğitim Merkezi; New Mexico’dan pozitif test edilen bir atın getirildiği Phoenix, Arizona’daki Turf Paradise’da. Associated Press’e göre Arizona yarış pistinde de dahil olmak üzere bir düzine at, ötanazi yapmak zorunda kaldı . Connecticut Üniversitesi’nde hayvan bilimi bölümünde doçent ve ekin uzmanı olan Dr. Jenifer Nadeau, Modern Çiftçi’ye Virüsü tutan tüm atlar, sadece ileri nörolojik vakaları olanları değil, aşağıya indirilmelidir.

İngiltere’nin göleti boyunca, Londra’nın yaklaşık 65 mil kuzeyindeki Newmarket’te bulunan ünlü Jockey Club Ulusal Damızlık , geçtiğimiz ay Fransa’nın tesisinin sağlık izolasyon ünitesinde barındırılan kızlık belirtileri göstermeye başladığında karantinaya girdi ve virüsün bulunduğu bulundu. Damızlık müdürü Brian O’Rourke, Telegraph’a , virüsün oldukça bulaşıcı olduğundan ve ünitenin eğitimde 3 bin atın bulunduğu ana eğitim tesisine çok yakın olmasından dolayı “ultra ultra ihtiyatlı” olduklarını söyledi. saplamayı kapatmak. Ay süren karantinanın sona ermesiyle ilgili olarak hiçbir yeni dava bulunamadı.Kraliyet ailesi, on altıncı yüzyılda kurulmasından bu yana Kraliyet Damızlık ile uğraşmıştır ve bir at yarışı ve üreme meraklısı olan Kraliçe Elizabeth, ıslah için kısrakları buraya gönderir.

Virüs için bir aşı olmasına rağmen, kullanımı Nadeau’ya göre tartışmalıdır, hastalığın şiddetini ve süresini azaltabilir, ancak bunu tamamen önleyemez. Ulusal Stud davasında, enfekte atı aşılanmıştı .

Karantina Arizona pistinde kaldırıldı ve Sunland Park önümüzdeki hafta yarışmaya devam etmeyi umuyor. Her iki yarış pistinde de testler ve muhafaza yoluyla daha fazla salgın oluşmasını önlemek için planlar vardır .

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz