Dünyada nasıl astronotlar uzayda marul yetiştirdiler?

Dünyada nasıl astronotlar uzayda marul yetiştirdiler?

Uzayda büyüyen bitkilerin sırrı (ve hayır, “ Marslı ” gibi astronot kaka içermez ) bitki yastığı denen çok güzel bir icattır. Yastığın içinde, havalandırmaya yardımcı olan kontrollü salımlı gübre, su ve kalsine kil vardır. Yastığın tepesinde bir “fitil” yerleştirilebileceği, tohumun yerinde kalması için yapışkan bir yüzeye sahip olan ve ayrıca yastıktan bitkiye su çekilmesine yardımcı olan bir yarık vardır.
Orbital Technologies Corp tarafından geliştirilen ve Sebze Üretim Sistemi (VEGGIE) olarak adlandırılan tüm büyüyen sistem, güneş ışığının yerini alan kırmızı ve mavi LED ışıkları içerir. Fideler kendilerini yukarı doğru ve yastığın dışına yönlendirecek şekilde kurulurlar. Sistemin duvarları, büyüdükçe bitkilerin korunmasına yardımcı olmak için genişletilebilir. NASA bilim adamları, farklı gübre ve ışık kombinasyonu ile verim, beslenme ve lezzet artırmaya yardımcı olmak için çalışmaya devam ediyor.

20 Mart’ta yapılması planlanan bir sonraki SpaceX kargo teslimi, NASA’nın lezzetli bir çeşitlilikten daha fazla kırmızı romaine tohumu ile birlikte bazı lahana tohumlarını taşıyacak. Gelecekte, karışıma domates ve biber eklemeyi umuyorlar. Bu arada, mürettebat, çiçekli bitkilerin, domates gibi meyve taşıyan bitkiler için önemli olacak, ağırlıksız bir ortamda nasıl yaptıkları için test denekleri olarak kullanılan oldukça zinnias büyüdü .

Bu nedenle, uzayda yetiştirilen bitkilerin bariz nedenlerinin yanı sıra, astronotların hiçbir zaman iştah açıcı olmayan paketlenmiş yiyeceklere ve uzun görevler için kendi kendine yeterliliğe doğru bir adım atmak için sağlıklı, taze sebzelere sahip olmalarına ek olarak – NASA, ek bir yararı olduğuna inanıyor.

Videoda, VEGGIE projesinin başkanı Dr. Gioia Massa, “Uzayda büyüyen bitkilerin psikolojik etkilerinin hesaplanmayacağını düşünüyorum” diyor. “Yaşayan bitkilere sahip olmak strese yardımcı olabilir ve mürettebatın zevkini artırabilir. Büyüyen bitkiler Dünya’nın manzaralarını, kokularını ve zevklerini sağlayabilir. ”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz