Çocuklar için Hayvanat Bahçeleri ve Ag Fuarlarını Güvenli Hale Getiriyor musunuz?

Çocuklar için Hayvanat Bahçeleri ve Ag Fuarlarını Güvenli Hale Getiriyor musunuz?

Bir çocuk ölümünden sonra sorular yeniden düşüyor Maine’de bu düşüş.
Ancak o kadar hızlı değil, bu sonbaharda Maine’de küçük bir çocuğun ölümünün ardından artan güvenlik ve farkındalık için tekrar arayan kamu sağlık görevlileri. Yirmi aylık Colton Guay , E.coli bakterisine maruz kalmanın yol açtığı ciddi bir komplikasyon olan Hemolitik Üremik Sendromun 6 Ekim’de öldü .

Şerif’in Androscoggin İlçesindeki yardımcısı olan Colton’un babası Jon Guay, Colton’un, E.coli’nin Eylül ayında Oxford County Fuarında düzenlenen evcil hayvanat bahçesini ziyaret etmesini kabul ettiğini söyledi. “Aklımda, oğlumun bu hastalığı nasıl ve ne zaman benimsediği konusunda hiç şüphe yok” diye yazdı uzun ve yüreklendirici bir Facebook yazısında .

Diğer bir çocuk, 17 aylık Auburn, Maine’li Myles Herschaft da aynı fuarı ziyaret ettikten sonra HÜ’leri geliştirdi , ancak ailesine göre iyileşti ve iyi gidiyor .

Maine Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, her iki bebeğin de HUS’a yol açabilecek tehlikeli Shiga toksinlerini taşıyan çeşitli tiplerden biri olan E. coli’nin 0111 suşuna maruz kaldığını doğrulamaktadır. Ancak Maine CDC sözcüsü John Martins’e göre, testler henüz erkek hastalığını fuara doğru bir şekilde bağlamamıştır. “Araştırma devam ediyor” diyor.

Martins, toprak ve diğer örneklerin fuar alanından toplandığını ve daha fazla analiz için Atlanta’daki CDC’ye gönderildiğini söyledi. Şimdiye kadar, Guays veya Herschafts tarafından herhangi bir yasal işlemden söz edilmemiştir, ancak testler E.coli kontaminasyonuna dair sağlam kanıtlar bulduğunda bu durum değişebilir.

Eğer teyit edilirse, Maine salgını Birleşik Devletler’deki tarımsal fuarlarda ve hayvanat bahçelerinde çok sayıda E.coli salgını geçirmişti. Daha yüksek profilli vakalardan biri 2004 yılında Kuzey Carolina’da meydana geldi ve 100’den fazla insan North Carolina State Fair’daki evcil hayvanat bahçesine bağlı olarak E.coli tarafından yumuşatıldı . Devlet yasama organı , hastalığa yakalanan iki yaşındaki bir kızın adından söz ettirdiği ” Aedin’in Kanunu ” adlı bir yasada hayvanat bahçelerinin seviyelendirilmesi için katı kamu güvenliği kurallarını yürürlüğe koyarak yanıt verdi .

Diğer şeylerin yanı sıra, Aedin Yasası, işletmecilerin devlet tarafından yaptırılan bir tarım fuarında evcil hayvanat bahçesi veya hayvan gösterimi yapmak için özel izin almasını şart koşmaktadır. Operatörler ayrıca hayvanlara dokunmakla ilgili uyarı işaretleri yazmalı ve hayvanat bahçesi çıkışlarından 10 metre uzakta el yıkama istasyonları kurmalıdırlar.

Ancak Aedin’in Kanununa rağmen, Kuzey Carolina’nın 2012’de bir başka büyük E.coli korkusu vardı . İki yaşındaki Hunter “Gage” LeFevers öldü ve 100’den fazla kişi Shelby, North Carolina’daki Cleveland County Fuarı’nda bir salgına dönüştü. ABC News’e göre , E. coli, hayvanların kendilerine değil, bakterileri oturma ve park alanlarına taşıyan ağır yağmurlardan kaynaklanıyordu. Devletin en büyük gazetelerinden biri olan The Raleigh News & Observer derhal bir editörlükteki tüm hayvanat bahçelerine bir son verilmesi çağrısında bulundu ve “ bu ülkede çok fazla genç ve aileleri için çok fazla acı ve üzüntüye neden olduklarını” söyledi .

Atlanta’daki CDC’ye göre, kamu ortamlarındaki hayvanlarla ilişkili E.coli, salmonella ve diğer bağırsak veya enterik hastalık salgınlarının sayısı 1991 ile 2005 arasında artmıştır. 1996’dan 2012’ye kadar, insan-hayvan temasını içeren yaklaşık 200 salgın Genel ayarlarda CDC’ye rapor edildi.

CDC veteriner ve enterik hastalık uzmanı Megin Nichols, “Evet, kesinlikle artan bir halk sağlığı kaygısı” diyor, hayvan sergilerindeki salgınların sayısından bahsediyor. Nichols, çiftçiliğe ve çiftlik hayvanlarına olan ilgide son genel büyümeye olan artışı atfetmektedir.

Patojenik E.coli bakterileri keçiler, koyunlar, inekler ve hatta kümes hayvanlarının fekal maddesinde yaşamakta ve aylar boyunca ve hayvanların saklandığı kalemlerin etrafında yaşamlarını sürdürebilmektedirler. E. coli, hayvanın kendisinde genellikle zararsızdır, fakat eğer ağızdan teması halinde ağız yoluyla teması halinde, insanları çok hasta edebilir. Çok küçük çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve yaşlılar, böbrek yetmezliğine yol açabilecek HÜS gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişmesine karşı en savunmasız kişilerdir.

Nichols, kamuya açık bir ortamda olmanıza veya çiftlikte çalışmanıza rağmen, enfeksiyonu önlemenin anahtarının çiftlik hayvanları çevresinde daha iyi bir hijyen olduğunu söylüyor. CDC, çiftlik hayvanlarıyla çalışan hayvanat bahçesi operatörleri, çiftçiler ve diğer hayvanların Kamu Ayarlarında Hayvanlarla İlişkili Hastalıkların Önlenmesi için 2013 Tedbirleri Özeti’nin tavsiyelerini takip etmelerini önermektedir.Ulusal Halk Sağlığı Veteriner Derneği tarafından hazırlanmıştır. Belge, hayvan alanlarının girişinde, onlara dokunmanın tehlikeleri konusunda uyarıda bulunma işaretleri de dahil olmak üzere bir dizi önlemi listelemektedir; Hayvan kalemlerinde oldukları zaman çocukların dikkatlice denetlenmesi ve hayvan alanlarında oturmasına izin verilmemesi; yemeye veya hayvanların yanında içmeye izin vermemek; ve bölgedeki bebek arabaları, emzikler ve benzeri eşyaların yasaklanması. Herhangi bir hayvan temasından sonra el yıkama şiddetle teşvik edilmelidir.

Bu son bileşen, Nichols’un anahtar olduğunu söylüyor. “El yıkamanın hastalığın hayvanlardan insanlara yayılmasına karşı en iyi caydırıcılardan biri olduğuna gerçekten inanıyorum.” Çiftlikler üzerinde yaşayan ve çalışanlar için, özellikle el kıyafetleri ve botları gibi, sürekli el yıkamaları da şiddetle tavsiye edilir. Çiftlik hayvanları ile çalışmak için ayrılmış.

Maine soruşturması erken aşamalarda olmasına rağmen, Portland merkezli bir alan epidemiyoloğu olan Lisa Bondeson tarafından yapılan ve Ulusal Sağlık Enstitüleri ile yapılan 2008 tarihli bir anketin , o zamanki Maine tarım fuarlarının halkı riskler hakkında uygun şekilde bilgilendirmediği sonucuna varmıştı. Hayvanat bahçeleri. CDC sözcüsü Martins, anketin mevcut bilgilere dayanmadığını, büyük olasılıkla bağımsız bir eylem olduğunu ve anketin bulgularını ayrıntılarıyla açıklayamadığını söyledi.

Maine, Oxford County Fuarı’nda neler olduğunu anlamaya yaklaştıkça, devlet fuarı yetkilileri ve yerel çiftçilik ve halk sağlığı uzmanları, çiftlik hayvanlarına dokunduktan hemen sonra ellerini yıkamanın önemi hakkında halkı eğitmek için yenilenen bir kampanya çağrısı yaptılar. Diğer şeylerin yanı sıra, Maine Eyalet Fuarı Derneği önümüzdeki yılın başlarında konuyla ilgili tüm gün bir seminer planlıyor.

Yine de, genç oğlunun kaybını yas tutan Jon Guay, Ocak ayında bir kızının doğumunu beklemekte, ancak halkın hayvanat bahçelerinde karşılaştığı potansiyel tehlikeler hakkında halkı eğitmede aktif bir rol üstleneceğine söz veriyor.

Guay şöyle yazdı: “HUS’un gerçek olduğunu, ölümcül olduğunu ve her yıl bu ülke çapında birçok canını etkilediğini biliyorum. Colton’un hikayesinde öğrenilen derslerin unutulmadığını dua ediyorum. ”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz