En sorumlu çiftçiliğin bile çevre üzerinde beklenmedik bir etkisi vardır??

En sorumlu çiftçiliğin bile çevre üzerinde beklenmedik bir etkisi vardır??

İlk olarak, bir primer: tüm mantık karşısında, “gooey ördek” olarak adlandırılan geoduck, Pasifik Kuzeybatı ve Britanya Kolombiyası’nın kıyı bölgelerine özgü dev bir istiridedir. Vahşi olarak, bir asırdan uzun bir süredir yaşayabilir ve üç metreden daha uzun bir boyuta kadar büyüyebilir, çoğunun hepsi de çok küçük kabuktan dışarıya çıkan dev bir fallik sifon. Geoduck, insanların iyi bir tada sahip olduğu her yerde bir inceliktir: Çin ve Vietnam’da özellikle popülerdir, ancak herhangi bir iyi deniz ürünü şefi bunu bilecek ve sevecektir.

Ayrıca ihraç edildiğinde, pound başına 100 $ ‘a kadar kazanç elde etmek de son derece değerli. Bu, geoduck tarımında bir patlamaya yol açtı ve geodudların, Seattle’dan çok uzak olmayan yoğun nüfuslu bir giriş olan Puget Sound’u sevdiği ortaya çıktı. Biz profilli ettik geoduck çiftliklerinde yetiştirilir yol hakkında halk eleştirilerine adil bir miktar çekmiştir bölgenin en büyük geoduck çiftçi, Taylor Kabuklu deniz çiftlikleri,.

Komşular bazen, sığ sesin kumlarında tohumlar gibi dikilmiş bebek istiridyelerine dayanan spesifik çiftçilik stratejisiyle ilgili sorunlara sahiptir. Ancak, bebek geoduck’ına bayılmaya bayılacak çok sayıda hayvan olduğu için, çiftçiler, bebek istiridyelerinin etrafına bir PVC boru yapıştırırlar (bu da onları balık ve salyangoz gibi sualtı yırtıcılarından korur) ve örgü ağlarıyla (hava saldırganlarından korur) kahramanlar gibi). Bu çiftlikler düşük gelgitlerde oldukça garip gözüküyor, tıpkı lezzetli çift kanatlılar yerine boru yetiştiren bir robot çiftliği gibi.

Eleştirmenler uzun zamandır Puget Sound’daki geniş çaplı geoduck çiftliğinin çevreye zarar verdiğini düşünüyorlar, ancak şimdiye kadar özellikle etkili bir argüman olmadı: Clamlar genellikle çiftlikte çok istilacı canlılar değildir ve geodudlar herhangi bir türden çiftçilik yapmazlar. pestisit. Ancak, Washington Üniversitesi ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Kuzeybatı Su Ürünleri Bilim Merkezi’nden araştırmacılar tarafından ortaklaşa yürütülen Puget Sound geoduck çiftçiliğinin ilk uzun vadeli çalışması yeni yayınlandı ve kısmen de şüphelerini doğruladı.

Burada ilginç olan şey, gerçek geoduck’un bir problem gibi görünmüyor olmasıdır; Çalışma, çevreyi olumsuz etkilemeden, seste iki kat fazla istiridyenin olabileceği sonucuna varmıştır. Çiftçiliğin çevreye zarar verdiği yerlerde, gözle görülmeyen PVC borular ve örgü ağları var, ama her zaman beklediğiniz gibi değil. Örneğin! Bazı balıklar ve yengeçlerin, çiftliklerin eklenmesiyle sayıca arttıkları gösterildi çünkü bunlar, avcıların altından oturarak ya da sürünerek onları avcılardan koruyabiliyorlar.

Ancak böyle bir hareket, tüm ekosistem boyunca sorunlu dalgalanmalar gönderebilir. Bu balıklar ve yengeçler kendilerini yanlışlıkla korunurken, balıklar ve kartallar gibi kuşlar ve somon balığı gibi yırtıcı balıklar Puget Sound’u terk ediyorlardı.

Çalışma tüm bölgeye bakmadı, ancak sonuç açık görünüyor. Geoduck tarım, herhangi bir streç, çevre için en kötü çeşit tarım değildir. Fakat aynı zamanda vahşi bir çevrede bulunan büyük ölçekli çiftçiliğin bir etkisi olacağını görmezden gelmek mantıklı değildir – ve bu etkinin nasıl azaltılacağını anlamak önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz