Koyun Genlerinin Büyük Bir Araştırması Günümüzün Yetiştiricileri İçin Yardımcı Olabilir

Koyun Genlerinin Büyük Bir Araştırması Günümüzün Yetiştiricileri İçin Yardımcı Olabilir

oyunların en kapsamlı maternal genetik analizi, gelişmekte olan ülkelerin yün yerine koyun eti yetiştirmelerine yardımcı olabilir.
Çin, İran, Pakistan, Endonezya, Nepal, Finlandiya ve İngiltere’deki bilim adamları, Molecular Biology and Evolution dergisinin Ekim baskısında yayınlanacak olan çalışma hakkında işbirliği yaptılar . Dünyadaki 10 ülkeden 42 yerli yerli koyun ırkının tam mitokondriyal DNA’sını ve Kazakistan’ın iki yabani türünü analiz etmişler, bunlar daha sonra dünyanın diğer bölgelerindeki 150 ırkla karşılaştırılmıştır.

Araştırmacılar, Asya koyunlarının Batı’dakilere oranla çok daha genetik olarak farklı olduğunu buldular. Dünyanın dört bir yanındaki yetiştiricilerin faydalarından faydalanabileceğini umuyorlar – özellikle gelişmekte olan ülkelerde yün yerine et yetiştirmek isteyen ülkelerdeki çobanlar, teşekkürler Son yirmi yılda et için artan küresel talep ve koyun yünü fiyatlarındaki düşüşe.

“Moğolistan ve batı Çin gibi yerlerde ihtiyaç duyduğumuz koyunlar, güçlü ve dayanıklı olan ve her gün ot arayışında uzun mesafeleri kapsayabilen hayvanlardır” diyor Jian-Lin Han, çalışmanın yazarlarından ve kıdemli Bir yayınlamada Hayvancılık ve Yem Genetik Kaynakları Ortak Laboratuvarı’nda çalışan bilim adamı . “Bu, Yeni Zelanda ve Avustralya’da ürettikleri türden bir hayvan değil.”

İnsan kullanımı için evcilleştirilecek ilk hayvanlardan biri olan koyunların evcilleştirilmesi , Basra Körfezi’nden günümüz Mısır’ın güneyine kadar uzanan Orta Doğu’nun yarım ay şeklinde şekillendirilmiş doğurganlığı olan Bereketli Hilal’de 8,000 ile 11,000 yıl arasında gerçekleşti. . Hayvanlar, Çin’e ve İpekyolu üzerindeki Moğolistan’a doğru yol alıyorlardı .

Bilim adamları, daha önce 5000 yıl önce geliştirilen, daha sonra İpek Yolu ticaret yolları üzerinde batıya gelen ve daha da farklı türler yaratan, daha önceki çeşitlerle iç içe geçmiş, eşsiz Çin ve Moğol koyun ırklarının göçünün ikinci olduğunu keşfettiler.

Bir sonraki adım, araştırmacıların, öğrendikleri bilgileri almaları ve Asya ve Sahra altı Afrika’daki çobanlar için yerel koşullara uygun hayvanları üretmeleri için daha iyi yetiştirme programları oluşturmak için kullanmalarıdır.

“Hayvancılığın dünyada, ilk önce ne bilmek gerekir istediğini elde etmek,” Olivier Hanotte, İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nde bir hayvancılık genetikçi ve çalışmanın ortak çalışanı diyor açıklamasında . “Şimdiye kadar, Asya koyunlarının genetik yapısı hakkında neredeyse hiç bir şey bilmiyorduk.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz