Yeni Rapor İnsanlarda ve Hayvancılıkta Antibiyotik Direncinin Yükselişini İzler

Yeni Rapor İnsanlarda ve Hayvancılıkta Antibiyotik Direncinin Yükselişini İzler

Küresel antibiyotik kullanımı ve antibakteriyel dirençli bakterilerin yükselişi üzerine yeni bir rapor bugün dışarıda ve haberler iyi değil.
“Dünya çapında kanıtlar, antibiyotik etkinliğinin toplam stoğundaki genel düşüşe işaret ediyor: tüm ilk basamak ve son çare antibiyotiklerine direnç artıyor”, bugün Hastalık Dinamiği, Ekonomi ve Politika Merkezi’nden yeni bir rapor çıkarıyor. CDDEP), bir Washington DC ve Yeni Delhi merkezli bir düşünce kuruluşu. “Dünya Antibiyotiklerinin Durumu, 2015” raporu, dünyadaki insan ve hayvanlarda antibiyotik kullanımının ve antibiyotik direnç oranlarının mevcut durumuna bir göz atmaktadır. Oldukça ciddi bir problem ve antibiyotiklerin tarımsal kullanımı büyük rol oynuyor.

“En büyük sürpriz hayvan sektöründe antibiyotik kullanımının miktarıydı – yaklaşık 64.000 ton, ki bu da 2030 yılına kadar yaklaşık 105.000 tona ulaşması bekleniyor. Bu oldukça ciddi bir rakam.” Diyor CDDEP direktörü Ramanan Laxminarayan ve yazarlardan biri. raporun

Figure0-3
CDDEP’nin izniyle

Laxminarayan’a göre, canlı hayvanlara verilen antibiyotikler, tüm dünyada antibiyotik kullanımının kabaca üçte ikisini oluşturuyor; ABD’de, antibiyotiklerin yaklaşık yüzde 80’i çiftlik hayvanları ve insanlar için yüzde 20’si için kullanılmaktadır. Dünyada hayvanlara yönelik antibiyotik kullanımının artması bekleniyor.

“Hata yapmayın, hayvan tüketimi [antibiyotiklerin] insan tüketiminden daha hızlı büyüyor” diyor Laxminarayan. “Dünya çapında hayvansal protein talebinde büyük bir artış var ve bu daha çok çiftliğin daha yoğun bir tarım biçimine doğru ilerlediği anlamına geliyor. Antibiyotiklerin kullanımında öngörülen artışın yaklaşık üçte ikisi, hayvansal protein ihtiyacının artmasıyla, bu talebi karşılamak için uygulamalardaki değişimin üçte biri ile gerçekleşmektedir. ”

Figure3-1
Büyütmek için tıklayın. CDDEP’nin izniyle

Laxminarayan, hayvanlara verilen antibiyotiklerin çoğunun, medikal olarak değil, büyüme teşviki için kullanıldığını söylüyor. Bazı durumlarda antibiyotiklerin “yemlere önceden karıştırıldığından dolayı çiftçiler kendi hayvanlarına antibiyotik besledikleri gerçeğinin farkında bile olmayabilirler”.

Raporda, antibiyotikler üzerinde yetiştirilen sığır, kümes hayvanı ve domuzların “hayvanlara ve etlerine, yumurtalarına ve sütlerine doğrudan temas yoluyla insanlara bulaşan önemli antibiyotik dirençli bakteriler popülasyonu” bulunduğu belirtilmektedir. Hem tarımda hem de su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılan antibiyotikler, “hayvanlar ve insanlardaki toplam antibiyotik direncinin toplam küresel yükünü” ekleyerek çevrede ortaya çıkmaktadır.

“Antibiyotik kullanımında öngörülen artışın yaklaşık üçte ikisi, hayvansal protein ihtiyacının artmasıyla, bu talebi karşılamak için uygulamalardaki değişimin üçte biri ile gerçekleşiyor.”

Rapordan elde edilen iyi haberlerden biri , Avrupa, ABD ve Kanada’da son sekiz yılda Methicillin’e dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) vakalarındaki düşüşün sırasıyla yüzde 18, yüzde 44 ve yüzde 16 olarak gerçekleşmesidir. Güney Afrika’da olduğu gibi. Ancak MRSA, Hindistan, Avustralya ve Latin Amerika dahil dünyanın diğer bölgelerinde yükselişte.

“İşler daha da kötüleşmek zorunda değil. Neler olup bittiğine dikkat edersek daha iyi olabilirler, ”diyor Laxminarayan. “Antibiyotik direnci her zaman yeşil bir sorun olmak zorunda değil. Anlaşılabilir ve ele alınabilir. ”

Rapor, yaklaşık üç yıllık bir çabadan sonra bir araya geldi ve Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından finanse edilen bir dizi düşük ve orta gelirli milletin işlenmesinde stratejiler geliştirmesine yardımcı olan bir CDDEP projesi olan Global Antibiyotik Direnç Ortaklığı ile birlikte yayınlandı. antibiyotik direncinin sorunları. Raporun bulguları, CDDEP’in çevrimiçi ResistanceMap takip aracında da bulunabilir. Bu , halkın soruna bir bakmasını sağlayan bir yoldur.

Laxminarayan, yeni antibiyotik gelişimini teşvik etmenin direnç sorunumuzun cevabı olmadığını söylüyor çünkü yeni ilaçların uzun bir süredir mevcut olma ihtimali yüksek ve mevcut hale geldiğinde “oldukça pahalı” olması muhtemeldir. Daha iyi bir halk sağlığı içindedir – mümkün olduğunda su sanitasyonu ve aşıları gibi alanlar; hayvanlarda antibiyotik kullanımının azaltılması ve büyümenin teşvik edilmesi için kullanılmasının yasaklanması; kullanım ve direnç gözlemlemeye devam ediyor; ve antibiyotik direnci hakkında popülasyonları eğitmek.

“Bence ülkeler daha ciddiye almaya başlıyor, ama bu sadece bir başlangıç. Sorunun ne olduğuna ve bununla nasıl başa çıkılacağına uyanmaya çalışan birçok ülke var ”diyor. “Antibiyotikler değerli bir kaynaktır. Hayatlarımız buna bağlı ve bunun hakkında çok az şey biliyoruz. ”

Laxminarayan ve CDDEP, bu raporda ve diğerleriyle her iki yılda bir güncellemeler yapmayı planlıyorlar. Çevre ve iklim ile ilgili küresel raporlara sahip olduğumuza işaret ediyor, bu yüzden neden bu “çok değerli kaynak” üzerine bir rapor yapmıyoruz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz