Monsanto, Ziraat Tarihinin En Büyük Şirketi Olmaya Çalışıyor

Monsanto, Ziraat Tarihinin En Büyük Şirketi Olmaya Çalışıyor

Bu misyon: Avrupalı ​​rakibi olan Swiss şirketi Syngenta’yı devraldı ve alçaltıp tarım işletmelerinin tarihinin en büyük şirketi olarak kolayca neyin üretileceğini yarattı. Syngenta şimdiye kadar birleşmeye direndi, ancak Monsanto baskıya devam ediyor. Monsanto-Syngenta (Mongenta? Synsanto?), Tarım dünyası için ne anlama geliyor?

Monsanto, son derece popüler herbisit Roundup’la damgasını vurdu ve daha sonra 1990’larda, onlarca genetiği değiştirilmiş tohum şirketini devraldı ve Roundup’a karşı dirençli tohumların mühendisliğini sağladı. Monsanto şu anda Wall Street Journal’a göre Kuzey Amerika’daki tüm mısır tohumlarının yüzde 35’ini satıyor .

Syngenta, Avrupa’da pazara benzer bir hakimiyete sahip benzer bir şirkettir, ancak Monsanto’dan biraz farklı bir odağı vardır. Her iki şirket de her şeyden biraz daha fazlasını yapıyor, ancak Monsanto öncelikle tarımsal kimyasallar üreten ve satan bir tohum şirketiyken, Syngenta öncelikle tohum satan bir kimyasal şirket (esas olarak böcek ilacı).

Haziran başından bu yana, Monsanto, hisse senedini önemli bir pazarlamayla tekrar tekrar satın almak için agresif olarak Syngenta’yı devralmaya çalıştı. Anlaşma gerçekleşirse, Monsanto bir antitröst davası şansını azaltmak için Syngenta’nın tohum işini satmaya söz verdi. Syngenta, yeni şirket için bir isim değişikliği gibi Monsanto’nun bazı tatlandırıcılar ve devralma sonrasında AB veya ABD antitröst yasalarının patlak vermesi durumunda 2 milyar dolarlık bir kazanç elde etmesine rağmen, yaklaşık olarak 45 milyar dolar tutarındaki teklifi reddetti. Syngenta bütçeye girmedi .

Şirketlerin saygınlığı ile ilgili bir 2015 Harris Anket çalışması 100 üzerinden Monsanto 97’yi sıraladı; Halliburton ve BP’nin daha iyi bir üne sahip oldukları bulunmuştur. Birleşmeyi protesto etmek için kurulmuş olan dilekçeler var.Biri , “Bu nihai süpervirini yaratabilecek anlaşmadır” diyor .

Endişeler, herhangi bir devasa devralmayla kısmen aynıdır: Rekabeti azaltarak bir Monsanto / Syngenta melezi fiyatları yükseltebilir ve piyasayı daha önce hiç olmadığı kadar etkili bir şekilde kontrol edebilir. Ve korkular daha büyüktür çünkü söz konusu pazar tam anlamıyla masamızdaki yiyecekleri üretir.

Journal tarafından alıntılanan bazı çiftçiler biraz daha ölçülüdür; Aynı şirketin her ikisini de satarsa, paketlenmiş tohumlar ve kimyasallar hakkında bazı anlaşmalar yapabileceklerini düşünüyorlar.

Ne olursa olsun, Syngenta, teklifin çok düşük olduğunu ve Monsanto’nun yeni şirketin geçmesi gereken düzenleyici engelleri küçümsediğini belirterek mevcut anlaşmayı kabul etmek için hiçbir işaret göstermedi. Bu Syngenta’nın ilgilenmediği anlamına gelmez elbette. Olası devralmaya ilişkin daha fazla haber bülteni olarak sizi güncel tutacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz