USDA % 100 Etkili Kuş Gribi Aşısına Sahiptir

USDA % 100 Etkili Kuş Gribi Aşısına Sahiptir

Amerikan çiftçilerinin sürülerini aşılamalarını sağlamak zor olabilir. Nasıl olur?

En son H5N2 denen kuş gribi varyantının yolu, Ortabatı boyunca on milyonlarca ölü kuşun bir araya gelmesini sağladı. Yumurta yumurtlayan tavuklar özellikle zor vuruldu;Iowa’da, örneğin 25 milyon yumurta tavuğu, hastalığa bağlı olarak ötenazi edildi. (Varsa, kendi sürüsünüzü korumak içinyapabileceğiniz birkaç önemli şey var demektir , eğer varsa).

Aşı zaten tavuklarda test edildi, ki bu yüzde 100 rakamın nereden geldiğini gösteriyor. Şu anda türkiye’de test ediliyor ve eğer etkili olduğu tespit edilirse, virüsün iadesi durumunda stoklanacak.

Ve bir dönüş olası değildir; H5N2 yayılımının kökeni ile ilgili mevcut teori, yaz aylarında kuzeyde göç eden kuşlarda yabani kuşlardaki pisliklerden kaynaklanmış olmasıdır. Aynı kuşlar, sonbaharda tersine, güneyde geri dönecekler ve hayvancılık için de aynı soruna neden olacaklar. USDA, ortaya çıkarsa, aşının buna hazır olmasını umuyor.

Ancak herkes aşı hakkında heyecanlı değil. Associated Press tarafından görüşülen çiftçilere ve tarım profesyonellerine göre , aşılar riskli bir iştir. Problem: Testler, aşılanmış bir hayvan ile basit bir şekilde enfekte olmuş bir hayvan arasında, Güney Kore, Japonya ve Güney Afrika gibibüyük ticaret ortakları da dahil olmak üzere birçok ülkeyi ABD kümes hayvanı üzerindeki yasakları belirleme konusunda ayırt edemez . USDA aşılamayı zorunlu kılıyorsa, bu da yıllık 5,7 milyar dolarlık kümes hayvanı ihracat endüstrisinden büyük bir ısırık alabilir.

Sekreter Vilsack, yangını söndürmek için eski çiftçileri ve dış ticaret ortaklarıyla bir araya gelerek, eskiyi aşılamaya ve ikincisini satın almaya ikna ediyor.

Aşının ne zaman hazır olacağı tam olarak bilinmemektedir; Çok yakında test yaklaşmakta.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz