Antibiyotiklere Yeni Bir Alternatif?

Antibiyotiklere Yeni Bir Alternatif?

Bu yeni teknoloji, bir gün antibiyotiklerin çiftlik hayvanlarında ve hatta belki de çeşitli patojenik sindirim sistemi enfeksiyonları için insanların kullanımını değiştirebilir.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde hayvan bilimi profesörü olan Dr. Mark Cook, “Hayvanları, antibiyotiklerin yerini alabilmemiz için hastalığa karşı daha hassas bir hale getirmeye çalışıyorduk” diyor. “Elimizde her zaman [cevap] vardı.”

Yanıt, mikropların istilasından önce bir hayvanın direncini kapatmak için bazı bakteriler ve diğer patojenler tarafından manipüle edilebilen bağışıklık sistemi için bir “kapalı anahtar” olan bir protein olan Interleukin 10 (IL-10) olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmacı Ürdün Sand’ı pişir ve ilişkilendir, bağırsakta IL-10’un nasıl kapandığını, birçok enfeksiyonun nereden kaynaklandığını keşfetti.

“Keşfettiğimiz şey, bir antikoru Interleukin-10’a beslediğimizde, kümes hayvanları ve sığırlarda çeşitli enfeksiyonları bloke etmesidir. Bizim antikorumuz, bağışıklık sisteminin mikropu öldürmesine izin veren anahtarı açar, ”diyor Cook.

Araştırmacılar, IL-10’a antikorlar oluşturmak için yumurta tavuğu aşıladılar. Bağışıklık yumurtalara geçer, bunlar daha sonra kurutulur ve hayvan yemi üzerine püskürtülür.

Bugüne kadarki en büyük test, anti-IL-10 ile beslenen 300,000 tavuğu içeriyordu, bu da hayvanların çiftlik hayvanlarında ortak bir ishal hastalığı olan koksidiyoza karşı tam olarak korunmalarına yol açtı. Araştırmacılara göre, daha büyük çiftlik hayvanlarında daha küçük örneklemleri içeren testler de olumlu olmuştur.

“Çalışmamızda, koksidiyoz veya diğer protozoanlar, sığır ve koyunlarda helmint enfeksiyonları ve sığırlarda ve buzağılarda solunum yolu hastalıklarında faydalar görülmüştür. Cook, insanları enfekte edenler de dahil olmak üzere diğer bakterilerle ilgili diğer yaklaşımlara dair veri var ”diyor.

“Anti-IL-10, bazı enfeksiyonları kontrol etme konusunda bugüne kadar yapılmış en büyük şey olabilir.”

Cook’a göre, “büyük olasılıkla”, teknolojinin insan tıbbında uygulamaları var, çünkü eğer “tavuktan ineklere kadar işlerini gösterebilirse, insanlarda çalışacak”.

Cook ve Kum 2011’den beri proje üzerinde çalışıyor. Wisconsin Mezunlar Araştırma Vakfı’ndan fon aldı ve teknolojiyi ticarileştirmek için bir şirket olan Ab E Discovery LLC’yi kurdular. Cook hala “nasıl çalıştığına dair daha fazla şey öğrenmeleri gerektiğini söylüyor. Bu çok yeni bir yaklaşım, bu yüzden üreticilerin hedeflerine özel olarak ulaşmalarına yardım ederken, akademik olarak keşfedilecek çok şey var. ”

Araştırmacıların keşfi, antibiyotiğe dirençli “süperböceklerin” kırpıldığı bir zamanda ortaya çıkıyor. Onların ortaya çıkması, hastalara antibiyotik reçete eden doktorlar, el dezenfektanı gibi antibakteriyel ürünlerdeki artış ve özellikle de terapötik olmayan büyüme stimülasyonu için tarımda kullanılan ilaçların kullanımı gibi birçok faktörden sorumlu tutulmuştur.

Cook, “hayvansal endüstrinin antibiyotik kullanımı konusunda çok dikkatli olduğuna” inanıyor ve yaratmadığı bir sorundan haksız bir şekilde suçlanıyor. Bununla birlikte, sorun var ve antibiyotik kullanımını azaltabilecek potansiyel bir alternatif önemli bir gelişme olacaktır.

Cook, “yazdığım gibi anti-IL-10’u yapıyor” diyor. Anti-IL-10, belirli enfeksiyonların kontrol edilmesiyle ilgili olarak gerçekleşmiş en büyük şey olabilir. Hayvancılık ve insanlar için antibiyotik keşfi ile eşit olduğunu düşünüyoruz. ”

Cook’un söylediği şey bir abartı olup olmadığı zamana ve devam eden araştırmaya göre belirlenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz