Buğday kepeği fiyatları 1 ayda yüzde 30 arttı!

Buğday kepeği fiyatları 1 ayda yüzde 30 arttı!

Buğday kepeği fiyatları 1 ayda yüzde 30 arttı!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, buğday kepeği fiyatlarının son bir ay içinde yüzde 30 arttığını belirterek, acilen süt fiyatlarının artırılması gerektiğini kaydetti. Bugünlerde yemin çuvalına yine 4-5 lira zam geldiğini dile getiren Gaytancıoğlu, “Yem fiyatlarındaki artışa üretici nasıl dayanacak?” diye sordu.

Buğday kepeği fiyatları 1 ayda yüzde 30 arttı!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yem fiyatlarıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

UYARIYORUM YEM FİYATLARI ARTIYOR, DAHA DA ARTACAK

En önemli yem hammaddelerinden biri olan buğday kepeğinin piyasada artık zor bulunan ürünlerden biri haline geldiğini kaydeden Gaytancıoğlu, “yurtiçi buğday üretimi az olunca kepek fiyatları yükselişe geçti. Bununla birlikte ithal buğday kepeğinin fiyatına da zam geldi. Bundan 1 ay önce tonu 145 dolar olan buğday kepeği bugünlerde 200 dolarla çıktı. Buna paralel olarak yurt içinde tonu 700 TL olan kepeğin tonu 950-1000 TL’lere çıktı. Bugünlerde yemin çuvalına yine 4-5 TL zam geldi” dedi.

ACİLEN SÜT FİYATLARI ARTIRILMALI

“Yem fiyatlarındaki artışa üretici nasıl dayanacak?” diye soran Gaytancıoğlu, neredeyse tüm yem hammaddelerinin ithal edildiğini belirtti. Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: “Dövizdeki artışla beraber zaten yem hammaddelerinin fiyatları çok yükseldi. Yurtiçi buğday, arpa ve mısır üretimindeki azalmalarla birlikte yem fiyatları sürekli artmaktadır. Çözüm nedir? Acilen süt fiyatları artmalıdır.

Süt Konseyi acilen toplanmalı ve Bakanlığın desteği ile süt üretimine teşvikler verilmelidir. Aksi taktirde şu sıralarda sıkça yapıldığı gibi süt inekleri tüm ülke genelinde kesiliyor. Sütten para kazanamayan, sattığı 1 litre sütle 1 kg yem alamayan süt üreticisi maalesef ineklerini kesiyor. Hatta birçok ilde süt ineklerinin kesimi Valiliklerce yasaklanmasına rağmen üreticiler bir yolunu bularak süt ineklerini mezbahaya götürüp kestiriyorlar. Hatta kesim için ciddi bir sıra bile oluşmaktadır. Sürekli uyarılarımıza rağmen Tarım Bakanlığı bunu görmezden gelmektedir”

Ziraatbitkileri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz