Plastik yiyen mantarlar dünyayı kurtarabilir

Plastik yiyen mantarlar dünyayı kurtarabilir

Avusturyalı tasarım ekibi, açlığa yardımcı olmak için plastik yiyen mantarları kullanıyor.

Su şişeleri, kalem kapaklar, iPhone kılıfları, kahve kapakları, alışveriş çantaları, bant dağıtıcılar, diğer her şey – masanızda otururken bile görebileceğiniz plastikten yapılmış şeyleri sayın – bunu bir trilyonla çarpın veya Dünyadaki plastik atıkların kapsamı hakkında bir fikir.

Şimdi, sadece eğlence için, şu anda tam olarak açlık çeken dünya çapında yaklaşık 870 milyon insanı hayal etmeyi deneyin . Yarattığımız bu çöp dünyasını reddetmek için yeterli.

Ama iyi haber şu ki, her sorun için, onu çözmeye çalışan binlerce akıllı insan var. Avusturyalı tasarımcı Katharina Unger, plastiği yenilebilir biyokütle haline getirebilecek nadir bir mantarın gücünün nasıl kullanılacağını anladı .

Her şey, 2012’de, Yale araştırmacılarının Amazon’da (Pestalotiopsis microspora) nadir bir mantar bulduğu ve modern plastiklerdeki ana bileşen olan poliüretanı parçalayabildiği bir zamanda başladı. Bu, dünyanın çok gerçek plastik atık sorununu çözmek için mantarları nasıl kullanacağını anlamaya çalışan bir çok bilim insanına yol açtı. İnsan tüketimine yönelik olarak uçucu yumurtaları larvaya inkübe eden bir mutfak cihazını yaratmasıyla tanınan Unger, bu fikri bir adım daha ileriye götürdü ve atıkları gıdaya dönüştürmek için mantarların nasıl kullanılacağını anlamaya karar verdi. Julia Kaisinger ve Utrecht Üniversitesi ile birlikte, mantarları yenilebilir bir ürün haline getiren Fungi Mutarium’u yarattı .

Mantarlar Mutarium, mantar yetiştiriciliği için bir temel olarak hizmet eden deniz yosunu bazlı bir jelatin ikamesi olan agarla yapılan yumurta şeklindeki kapsüllerden oluşur. Tasarımcılar bu bardakları “FU” olarak adlandırıyorlar. Plastik atıklarla yükledikten sonra mantarlar yerleştiriliyor ve mantarlar FU’ların nişastası ve şekerle birlikte plastikle besleniyor. Birkaç ay sonra plastik gitti ve onun yerine şişirilebilir bir madde.

Sonuçta yumurta şekilli bir pirinç keki gibi bir miktar gözüküyor, bu da herhangi bir sayıdaki gıdayı tutabilmek için yenilebilir bir kap olarak kullanılabilecek (tasarımcılar deniz yosunu ve havyar veya meyve ve yoğurt gibi bazı önerilerde bulunabiliyor). Bu fikir hala inkübasyon aşamasında olsa da – her seferinde süpermarketteki baklaları satın alamayacaksınız – çoğumuzun her gün bilinçsizce katkıda bulunduğu bir soruna umut verici bir çözüm. Ve mantarların, sonuçta yaptığımız yardım etmelerinin bir yolu daha .

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz