Tarım Komisyonu acilen toplanmalı!

Tarım Komisyonu acilen toplanmalı!

Tarım Komisyonu acilen toplanmalı!

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, sulama ücretlerindeki fahiş artışa isyan ederek, “Sulama konusunda iki konunun aciliyetle görüşülmesi için Tarım Komisyonu toplanması gerekiyor” dedi.

Tarım Komisyonu acilen toplanmalı!

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, sulama birliklerinin DSİ bünyesine alınmasıyla birlikte çiftçiden alınan sulama ücretlerinde fahiş artışlar yaşandığına dikkat çekerek, “Mersin’in Aydıncı ilçesinde dekar başına 1.500 TL sulama ücreti alınıyor. Meyve-sebze fiyatları niye artıyor deniliyor. Sulama ücretleri bu kadar artırılırsa doğal olarak sebze meyve fiyatları da artar. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapmak için bu Tarım Komisyonu toplanmayacak ta ne zaman toplanacak?” tepkisinde bulundu.


ÜYELİK SİSTEMİ EL KOL BAĞLIYOR

Sulama Birliklerinin üyelik sistemiyle çalıştığını hatırlatan CHP’li vekil, üyelik için mülkiyet şartı aranmasını eleştirdi. Sulayan, üreten çiftçinin 2B arazilerini de kullandığını hatırlatan Gökçel, ataları ölmüş, miras konusu sorunlu yerlerde de mülkiyet aktarılmadığı için Sulama Birliklerine üye olunamamasının üretime darbe vurduğunu söyledi.

DEKARA 1500 TL SULAMA ÜCRETİ İSTENİYOR

Sulama Birliklerinin DSİ’ye geçmesi ile birlikte ortaya acilen çözülmesi gereken sorunlar çıktığını belirten CHP’li Gökçel, “dekara 1.500 lira tarımsal sulama parası veren ilçemiz var, çiftçilerimiz var orada, Mersin Aydıncık ilçesi. Değerli arkadaşlar, bu kadar vahim durumlar var alanda” şeklinde konuştu.

EN AZ YÜZDE YİRMİ ARTIŞ

Sulama ücretleri, çiftçinin üye olduğu sulama birliğine, bölgede baraj olup olmamasına göre değişiyor. Ancak tüm birliklerin sağladığı su fiyatları ortalama %20 oranında artmış durumda. Örneğin, Mersin’deki en ucuz sulama suyunu kullanan Tarsus bölgesindeki Sahil Sulama Birliği 2018’de her çeşit meyve bahçesi için dekara 60 TL sulama suyu ücreti alırken bu sene cazibeyle sulamalarda 77 TL, pompaj sulamalarda 2018’de 136 TL isterken 2019’da 167 TL alıyor.

Sulama tarifelerindeki asıl artış, şebeke dışında tarlası bahçesi olan çiftçileri etkiledi. Sulama birliklerinin idaresi, sektör temsilcilerindeyken yasanın sağladığı imkânlarla şebeke dışı alanlar da şebeke içi gibi ücretlendiriliyordu. Ancak son değişiklikle bu olanak ortadan kalktı. 2018’de dekara 480 TL sulama ücreti ödeyen Erdemli-Kocahasanlı Sulama Birliği üyesi çiftçi, bahçesi şebeke dışı ise 2019’da 1.100 TL ödemek zorunda.”

Ziraatbitkileri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz