Ağustos Böceği neden yiyecek biriktirmez, Ağustos böceği’nin özellikleri nedir, ağustos böcekleri hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ağustos böceği hakkında kısa bilgi

Ağustos böceği’nin özellikleri

Başlarında iri iki petek gözden başka alınlarında üç tane de minik nokta göz vardır. Antenleri kısa ve sert kıl gibidir. Ön kanatları, arka kanatlardan daha uzun yapılıdır. Bir çok arka bacaklarının yardımıyla sıçrayarak hızla havalanırlar. Gündüzleri yaprak aralarında gizlenirler. Hortumlarını ağaç filizlerine batırıp özlerini içerler. Bilhassa söğüt sürgünlerinin özsuyunu emerler.

Adam Ağustos böceklerinin karınlarının altı sağlı sollu gerilmiş bir zarla örtülüdür. Bunlar bir çift ses çıkarma organıdır. Kas yardımıyla bu zarları titreterek ses çıkarırlar. Dişilerinde ses çıkarma organı yoktur.

La Fontaine’nin meşhur hikayesi Ağustos Böceği İle Karınca meğerse doğru değilmiş.

La Fontaine yüzünden senelerdir, insanoğlu Ağustos Böceğine büyük haksızlık yapmış. La Fontaine’nin haksız olduğu da bilimsel yönden ispatlanmıştır. Hikayeye bakılırsa Karınca tüm yaz çalışıp yiyecek biriktirirken, Ağustos Böceği saz çalıp şarkı söylemiş, kışın da karıncaya muhtaç olmuştur.

Peki Ağustos Böceği niçin yiyecek biriktirmez?

Ağustos Böceği’nin yaşamını bilenler bu hikayenin bu şekilde olamadığını da bilirler. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa Ağustos böceği Ağustos ayından sonrasında hayatta kalmıyor.Doğrusu kış için yiyecek biriktirmesinin bir anlamı yok.

Dişi Ağustos Böceği, uzantılı yumurtlama borusuyla yumurtalarını Ağaçların genç sürgün yarıklarının içine bırakır. Bunlardan altı hafta sonrasında “NİMF” isminde olan ve erginlere benzemeyen yavrular çıkar. Danaburnuna benzeyen bu yavrular, kazıcı ön ayaklarıyla toprağı kazarak altına gizlenirler.

Toprak altında yaşayan Ağustos böcekleri ağaç kökleri ve öz suyu emerek beslenirler.17 yıl toprak altında kalan Ağustos Böceği yeryüzüne çıktıktan sonrasında 4 haftalık ömre haizdir. Bu dört haftayı eş arayarak geçiren Ağustos Böceği eşleştikten sonrasında ölür, kışın yaşamayacağı için yiyecek biriktirme endişesi olmaz. Bu da La Fontaine’nin haksız bulunduğunun ispatıdır.

Yazar Hakkında

Yorum yapın

Başka Yazı Yok