Egzama, her yaştan insanı etkileyebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Uzmanlar bu hastalığın tedavisi için genellikle steroid krem reçete eder. Ancak birçok kişi yan etkilerinden dolayı bunu kullanamaz. Sizin için kaşıntıyı, kuruluğu ve cilt değişikliklerini hafifletmek için birkaç bitkisel öneri derledik.

Egzama bitkisel tedavi
  1. Aloe vera kullanın. Bir aloe ürünü satın almak yerine, gerçek bitkiden aloe kullanın. Bir yaprağı koparın ve içindeki jel benzeri maddeyi sıkın. Egzamadan etkilenen cilde bu jeli sürün ve emmesi için bekleyin. Birden fazla kullanım için yaprağı buzdolabında saklayabilirsiniz. Saf aloe vera, topikal olarak kullanıldığında herhangi bir olumsuz yan etki ile ilişkili değildir, bu nedenle gerektiği kadar sıklıkla kullanılması güvenlidir. Aloe vera bitkisinin jel benzeri özsuları, binlerce yıldır nemlendirici ve anti-inflamatuar bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Birçok kişi, kaşıntıyı yatıştırdığı ve kuru, pullu cildi nemlendirdiği için egzama tedavisinde etkili olduğunu bulmuştur.
  2. Calendula (aynı sefa adıyla da bilinir) losyonu uygulayın. bilinen hiçbir yan etkisi olmadığından, cildinizin her tarafına serbest bir şekilde uygulayabilirsiniz. Calendula, acı ve iltihaplanmayı azaltmak için cilt losyonlarında yaygın olarak kullanılan kadife çiçeği benzeri bir çiçektir.
  3. Yulaf kullanın. Eski bir pamuklu çorabınızın içine yulaf koyun ve su ile doldurduğunuz küvetin içine atın. Yulaf, çok yatıştırıcı olabilecek anti-inflamatuar ve anti-kaşıntı bileşikleri içerir. Yulafı başka şekilde de kullanabilirsiniz. Bir miktar yulafı su ile macun haline getirin ve problemli bölgeye sürün. Isırgan otunu da aynı şekilde kullanabilirsiniz.
  4. Papatya kompresini yapın. Papatya, kaşıntıyı ve iltihabı yatıştırdığı için egzama için popüler bir doğal tedavidir. Yaklaşık 15 dakika kaynar suda kurutulmuş papatya çiçekleri demleyerek papatya çayı yapabilirsiniz. Çiçekleri süzün ve çayın biraz soğumasını bekleyin. Ardından, temiz bir bezle ya pamukla ıslatın ve sıcak bir kompres yapın. 10-15 dakika boyunca etkilenen cilde bastırın. Ancak bazı kişiler papatyaya karşı alerjik reaksiyon gösterebilir bu yüzden önce cildinizin küçük bir yerinde deneyin.
  5. Organik hindistan cevizi yağı kullanın. Organik soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı, oldukça etkilidir. Seçkin süpermarketlerde ya da online mağazalarda bulabilirsiniz. Cildinize krem gibi uygulayın. Soğuk preslenmiş yağ, yağın tüm besin maddelerinin, enzimlerin ve minerallerin korunmasını sağlayan 116 derecenin altındaki sıcaklıklarda işlendiği anlamına gelir.
  6. Tatlı badem yağını deneyin. Tatlı badem yağı sıklıkla enflamasyonu azalttığı ve cildin onarılmasına yardımcı olduğuna inanılan ursolik ve oleik asitler içerdiğinden egzama tedavisinde kullanılır. Vücudun her yerine bir nemlendirici olarak uygulanabilir, ya da banyo ve duşlardan önce cildin her tarafına yayılabilir.
  7. Egzamanız için limon da kullanabilirsiniz. Evet canınız biraz yanabilir ama limon cildin altında oluşan iltihapları yok edecektir.

Yazar Hakkında

Yorum yapın

Başka Yazı Yok