Hidroksi vitamin d nedir

Hidroksi D vitamini, kalsiyumu emmeye ve tüm yaşamınız süresince güçlü kemikleri korumaya yardımcı olur. Güneş ışınlarının cildinize temas etmesi durumunda vücudunuz D vitamini üretir. D vitaminin diğer destekları balık, yumurta ve süt ürünleridir.

Vücudunuzda ne kadar D vitamini bulunmuş olduğunu gösteren test 25-hidroksi D vitamini testidir.

D vitamini düşüklüğü riski taşıyanlar; Fazla güneş görmeyenler Yaşlılar aşırı kiloluluk problemi olan kişiler bir tek anne sütü alan bebekler Gastrik bypass ameliyatı geçirenler bağırsakları etkileyen ve Crohn hastalığı şeklinde vücudun gıdaları emmesini zorlaştıran hastalığı olan insanoğlu Vegan rejimi uygulayanlar Gebelik Koyu ten rengine sahip kişilerde Çok güçlü güneş koruyucu kremler kullananlarda Dünyanın kuzeyinde yaşayan insanlarda 25-hidroksi D vitamini testi sonuçları

Ciddi düşük seviyeler: 30 nmol / L’den (12 ng / mL) az hafifçe düşük seviyeler: 30 nmol / L (12 ng / mL) ile 50 nmol / L (20 ng / mL) içinde düzgüsel seviyeler: 50 nmol / L (20 ng / mL) ile 125 nmol / L (50 ng / mL) içinde REKLAM ads by AdMatic

Yüksek seviyeler: 125 nmol / L’den (50 ng / mL) yüksek Düşük 25-hidroksi D vitamini sebepleri Dengesiz ve kafi beslenme bağırsakların vitaminleri sağlıklı bir halde emmemesi Güsevinç olması gerektiğinden daha çok maruz kalmak Bağışıklık rahatsızlıkları Kardiyovasküler hastalık Çocuklarda şiddetli astım İnsanlar yaşlandıkça, böbrekleri D vitamini aktif formuna daha azca dönüştürür ve böylece D vitamini eksikliği riskini arttırır. Yüksek 25-hidroksi D vitamini nedenleri Fazla vitamin ve takviye kullanmak Yüksek 25-hidroksi D vitamini, hipervitaminozu D olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir.

Hipervitaminozu, karaciğer veya böbrek problemleri için risk altında tutabileceğiniz ender fakat ciddi bir durumdur.

D vitamini eksikliği veya fazlalığı iyi mi tedavi edilir?

Doktorunuz size uygun olan tedavi yöntemini uygulayacaktır. Bu bakımdan D vitamini eksikliğine sebep olan nedenler tespit edilerek bu nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Aynı şekilde D vitamini fazlalığına sebep olan etkenler de tespit edilerek bunlardan kurtulma şekilleri uygulamaya konulmalıdır.

Yazar Hakkında

Yorum yapın

Başka Yazı Yok