Bilgi ve Haber

Kiraz sapının faydaları

Yunanistan, Romanya. Rusya. Ukrayna, İtalya. Türkiye ve Amerika gibi pek çok ülkede bol miktarda yetişen kiraz. sağlığımız açısından oldukça önemli bir yere sahip meyveler arasında yer almaktadır. Ancak kiraz kadar yaradı olan kiraz sapı da farklı tüketim şekilleri ile tüketilmesi gereken bitkileri arasında yer almaktadır. Yazımızın devamında kiraz sapının faydalan hakkında bilgiler yer almaktadır.

Öncelıkle kiraz sapının kullanımı şekilleri hakımda kısa blr bllgl vererek, klraz sapının faydalan konusuna geçelim. 

Kiraz sapı kullanımları :

Kiraz sapı çayı: Kiraz sapını çay şeklinde kullanmak için. öncelikle iyi bir şekilde kurutmak gerekir. Kiraz saplarını temiz bir kağıdın ya da tepsinin üzerine dizerek. iyice kuruması için birkaç gün güneş altında bekletilir. Kuruttuğunuz kiraz sapını. tüketmek istediginiz miktarda su kullanarak, suyu kaynattıktan sonra sapları normal çay gibi kaynamış suyun üzerine dökerek 10 dakika demlemeye bırakılır. Kiraz sapı çayı demlendikten sonra. isteğe göre bir kaç fincan tüketilebilir.

Kiraz sapı banyosu: Yaklaşık olarak 3 litre suyun içerisine. 5-6 avuç dolusu kadar kiraz sapı atılarak kaynatılır, Birkaç tane tarçının ve 20 ıhlamur yaprağı da eklenerek. bir müddet daha kaynatılır. Elde edilen karışım banyo suyunun içerisine eklenerek bir saat kadar bekletilir. Daha sonra bu karışım ile banyo yapılmak suretiyle. kiraz sapı banyosu yapılmış olur.

Kiraz sapının faydaları :

Sinirlerin güçlenmesini sağlayarak. uyarıcı etkiye sahip olur. Susuzluğa karşı iyi gelip, vücudun daha uzun süre susuzluğa dayanmasına imkan tanır.

Böbrek taşı oluşumunu engellemesi ve böbreklerin çalışma sistemini olumlu yönde etkilemesi de. kiraz sapının faydalan arasında yer almaktadır.

iyi bir idrar söktürücü olanın kiraz sapı. boşaltım sisteminin rahat bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Damar tıkanıklığı. kireçlenme ve romatizma gibi birçok rahatsızlığa karşı faydalıdır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Vücudun farklı yerlerinde görülebilecek çeşitli ağrılara karşı. son derece faydalıdır. Doğru kullanıldığında, kilo verme konusunda da oldukça yararlıdır. Karaciğerin fonksiyonunu artırır.

Sindırim sisteminin daha rahat bir şekilde çalışmasını imkanı tanır. Özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi. kiraz sapının faydaları arasında önemli blr yer tutmaktadır.

Soğuk algınlığı ve öksürük, göğüs hastalıkları ve farklı solunum yolları rahatsızlıklarına karşı oldukça yararlıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
mersin escort