Topuk dikeni kişinin günlük yaşamını zorlaştıran ve hareket etme kapasitesini kısıtlayan durumlardan biridir. Topuk dikeni kişinin çok fazla ayakta kalması ve çıplak ayak soğukta dolaşması ile ayaklarda meydana gelen ağrılı bir rahatsızlıktır. Peki topuk dikenine ne iyi gelir? Bitkisel tedavi önerileri…

Topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel öneriler

Topuk dikeni öteki bir adıyla kalkaneal spurs ya da osteofitler olarak bilinir. Topuk dikeni teşhisi konulmada güçlük çekilen bir rahatsızlıktır. Kişinin yaşamını negatif etkileyen bu durum ayaklarda ağrı ve batma yaşanmasına niçin olur. Topuk dikeni problemi yaşayan kişiler ara sıra yaşanmış olan acı hissinden dolayı yürümekte güçlük çekebilirler. Eğer gün içinde ağrı yaşıyorsanız ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak dinlenmek yarar sağlayabilir. Ayaklarınıza buz kompresi uygulayabilirsiniz bu yöntem de ayaklarınızda ki ağrıları dindirmeye destek olabilir. Topuk dikeni çoğu zaman şişman ve fazla hareket eden kişilerde görülebilir. Ayaklarda sanki taş varmış şeklinde batma hissinin yaşanması ile günlük yaşamı büyük seviyede etkilemektedir. Topuk dikeni rahatsızlığı yaşayan kişiler rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih etmelidir. Topuk dikeni tedavi edilmezse kişinin ayağında yaşamış olduğu hastalık geçmeyebilir. Erken tanı ile topuk dikeni rahatsızlığından kurtulmanız mümkün. Topuk dikeni rahatsızlığının emarelerinden şikâyetçiyseniz bitkisel tedavi şekilleri ile topuk dikeni rahatsızlığına son verebilirsiniz. Topuk dikeni için bitkisel tedavi önerileri nedir? İşte o yöntemler…

BİTKİSEL TEDAVİ ÖNERİLERİ

KEKİK

1 çay bardağı kekiği bir kova sıcak suya ilave edin ve suyun ılımasını bekleyin. Ayaklarınızı suyun içinde 45-50 dakika bekleterek ayaklarınızdaki ağrıları dindirebilir ve tabanın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Vicks

1 yiyecek kaşığı vicks ile 1 litre suyu karıştırın ve bu suyun içinde ayaklarınızı beklettikten sonrasında streç film ile ayaklarınızı sarın. Tüm gece bu şekilde kalsın. Sabah streç filmi çıkarıp pamuk bir çorap giyinebilirsiniz.

EPSOM TUZU

3 çorba kaşığı epsom tuzunu bir kovanın içine atın. Tuz eriyince ayaklarınızı bu kovada 40 dakika dinlendirin. Tertipli olarak uyguladığınız takdirde topuk dikenini tedavi edebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yorum yapın

Başka Yazı Yok